Šéfredaktor portálov TASR odovzdal skúsenosti začínajúcim žurnalistom

Študentom prvého ročníka žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku odovzdal množstvo užitočných informácií, ktoré by mal ovládať správny novinár. 

O svoje skúsenosti z novinárskej praxe sa prišiel s budúcimi novinármi podeliť skúsený novinár – šéfredaktor webových portálov TASR Martin Dorčák. Počas pracovného seminára sa študenti venovali teoretickým otázkam zo žurnalistiky a štylistiky. Zaoberali sa výstavbou novinárskeho textu a jeho jazykovej stránke. Získané vedomosti si potom mohli overiť pri tvorbe cvičných spravodajských žánrov. V rámci seminára sa pokúsili vytvoriť články zo simulovanej tlačovej konferencie. 

„Najviac sa mi páčilo, ako sme z policajných správ vytvárali správu publikovateľnú v tlači,“ povedal študent prvého ročníka Peter. Študenti sa rozdelili do skupín a tí, ktorí mali napísanú najlepšiu správu, dostali poukazy do GINO PARADISE Bešeňová.

Úlohou študentov bolo napísať správu zo simulovanej tlačovej konferencie. Každý prečítal svoj výtvor a potom im Marin Dorčák článok ohodnotil s tým, že im poradil, kde sa majú zlepšiť, na čo sa majú pri písaní zamerať. ,,Hlavne nepoužívate pasívne výrazy,“ prízvukoval niekoľkokrát študentom Dorčák.

Martin Dorčák vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracoval najskôr ako redaktor, neskôr ako šéfredaktor portálu webnoviny. V súčasnosti vedie spravodajský portál teraz.sk, ktorý patrí pod Tlačovú agentúru Slovenskej republiky. Vo voľnom čase prevádzkuje súťažný portál vyhravam.sk.

Andrea BašistováPridaj komentár