Martin Dorčák prednášal žurnalistom

Redaktor Tlačovej agentúry Slovenskej republiky prednášal žurnalistom prvého ročníka. Na seminári hovoril o chybách, ktorým by sa mali v praxi vyhnúť.

Ružomberok 25.novembra – Prednášku s Martinom Dorčákom organizovala Katedra žurnalistiky na FF KU v Ružomberku. Počas prednášky písali študenti agentúrne správy. Chyby v nich im vysvetlil Martin Dorčák. „Rozprával som, ako postaviť správu tak, aby bola zaujímavá pre každého čitateľa. Aj pre odborne zdatného, aj pre takého, ktorý žije na dedine a neprichádza tak často do kontaktu so spravodajstvom.“
Na prednáške predviedol študentom názornú tlačovú besedu. Z tej mali napísať dve správy. Jedna bola agentúrna a v druhej mali interpretovať zaujímavosť, ktorá odznela. V ďalšej časti prednášky mali prepísať policajné správy jednoduchým jazykom. Pracovali v skupinách, ale aj samostatne. „Študenti, čo pracujú v redakcii, nerobia základné chyby, ale nie vždy dobre pracujú s textom. Na začiatku sa musia všetci naučiť základy spravodajstva. Niektorí vedia napísať správu štylisticky a logicky správne, ale nevedia ju podať obsahovo,“ vysvetlil Dorčák.
„Na tomto workshope sa mi najviac páčilo, že bol praktický a že sme sa mohli dozvedieť nové informácie, ktoré nám nepovedali v škole. Hodnotím túto skúsenosť ako veľmi užitočnú,“ povedala o prednáške študentka Michaela.
„Využíval dobré vyjadrenia, mal skúsenosti z praxe. Hovoril to, čo už zažil,“ dodal študent Peter.
Martin Dorčák vyštudoval žurnalistiku. Najskôr pracoval ako redaktor, potom sa stal šéfredaktorom portálu Webnoviny. Založil aj spravodajský portál Teraz.sk.

Zuzana RojíkováPridaj komentár