Mateiu I. Caragiale – Králi noci

mateiu_caragiale_-_foto02

Začiatkom minulého storočia napísal rumunský spisovateľ M. I. Caragiale rozsahom útly román, v ktorom naznačil, že šľachta sa z verejnej scény pomaly vytráca a nahrádza ju cieľavedomá buržoázia. Zachytil prirodzenú zmenu v štruktúre spoločnosti, no spôsob akým to dokázal je výnimočný. Nezakladal si príliš na epickosti, skôr sa sústredil na opis postáv a jemnú lyrizáciu.

Samotný dej je jednoduchý, no pritom popretkávaný úvahami a spomienkami hlavných postáv. Všetko sa odohráva v Bukurešti, v prvom desaťročí dvadsiateho storočia. Autorovým hlavným cieľom nebolo vybudovať zložitý a napínavý dej, ale skôr predstaviť štyroch neobyčajných mužov, kráľov noci, ktorí trávia svoj čas väčšinou spolu. Jednou z postáv je aj sám rozprávač, pretože autor využil ja rozprávanie a priamo zasahuje do deja. So zreteľom na autorov život je možné predpokladať, že kniha bola inšpirovaná skutočnými udalosťami a postavami.

Okrem rozprávača tu vystupujú aj dvaja muži Pantazi a Pasadia, ktorý reprezentujú upadajúcu šľachtu. Charakterizujú ich najmä vyberané spôsoby, zmysel pre estetiku, no predovšetkým vzdelanosť. Ich sentimentálne či cynické úvahy dodávajú dielu zvláštne čaro.

Kontrastnou postavou k týmto dvom šľachticom je buržuj Gorica Pirgu, ktorý v sebe spája všetku ohavnosť, falošnosť a úchylnosť. Všetkých štyroch spája neviazaný bohémsky život plný hazardu, alkoholu a prostitútiek. Pirgu však vyniká. Vo všetkom zlom je najhorší. Ostaní sú schopní, aj napriek zhýralosti, zachovať si svoju aristokratickú identitu. Stále sú zástancami určitej etikety správania, vzedlanosti či elegancie. Ich úpadok je dôsledok dezilúzie života, nie vnútornej skazenosti, tak ako v prípade Pirguho.

Vďaka tejto knihe sa môže čitateľ zamýšľať nad históriou, alebo snívať o ďalekých cestách, pretože aj toto sú témy, ktoré rozoberajú postavy z knihy popri tom, ako popíjajú alebo sa prechádzajú nočnými predmestiami Bukurešti.

Protagonistom novej nastupujúcej buržoázie, ktorá má nahradiť takých ľudí ako Pasadia či Pantazi je Pirgu. Pritom on sa s nimi nemôže rovnať ani vo vedomostiach či spôsobe vystupovania. Je to jedna z najskazenejších postáv celej literatúry.

Autor vyjadruje ľútosť nad tým, že géniovia, ako vzdelaný Pasadia, pomaly miznú a je zhrozený tým, že ľudia ako Pirgu sa stávajú hybnou silou spoločnosti. Dielo postavil na kontrastných ľudských vlastnostiach spájajúcich v sebe vzdelanosť s nemiernosťou, či hlbokú náklonnosť s nenávisťou.

Toto dielo je výnimočné po všetkých stránkach. Na Slovensku vyšlo iba raz a to roku 1979, preto je dosť obtiažne zaobstarať si túto knihu. Možno sa k nej dostať v knižniciach alebo prostredníctvom antikvariátov. Aj pomerne malá dostupnosť robí z tejto knihy klenot. Román Králi noci je vhodný tak isto pre náročného čitateľa, ktorý hľadá niečo originálne ako aj pre menej náročného, ktorý nájde pobavenie v naturalistických opisoch či expresívnom vyjadrovaní.

publikované na www.zdruhejstrany.sk



Pridaj komentár