Maxim E. Matkin: Láska je chyba v programe

Ak E. Maxima Matkina nepoznáte, nemusí to znamenať, že nečítate knihy. Nikto ho nepozná tak dobre, ako sa pozná on sám. Pochybnosti sú už len o tom, či je muž alebo žena.„Literatúra a skutočný život majú spoločné to, že najdôležitejšie veci sa odohrávajú na tých najmenej zaujímavých miestach,“ Píše E. Maxim Matkin vo svojej Knihe Láska je chyba v programe. Tak je to aj s postavami tejto knihy. To, čo skutočne robia, nie je až také dôležité ako to, čo cítia. Najviac sa čitateľ dozvie o hlavnom hrdinovi Stajpenovi. Fakty o jeho doterajšom živote odsúva autor na vedľajšiu koľaj. Nevieme, kde sa dej odohráva, vieme iba to, že Stajpen učí na vysokej škole. Psychika ostatných je vykreslená z pohľadu hlavnej postavy, čo evokuje istú neobjektívnosť.

Dej sa postupne nabaľuje, až ostane priveľa otvorených otázok. Kde sa stratila videokazeta dokumentujúca neveru Stajpenovho otca? Kto je otcom Zoinho dieťaťa? Chvíľu sa zdá, že vývoj smeruje odnikiaľ nikam. Rozuzlenie prichádza až v závere, ktorý je oproti zvyšku knihy priveľmi rýchly, pôsobí, akoby ho písal niekto celkom iný a navyše, vôbec sa nedá predvídať.

Matkin používa jednoduchý jazyk. Občas prekvapí nejakou tou metaforou či prirovnaním: „Pondelok sa objavil milo a nevtieravo, asi ako čelný náraz kamióna v plnej rýchlosti.“ Často sa uchyľuje k erotickým narážkam aj tam, kde by ste to najmenej čakali: „vzala medzi štíhle prsty čokoládový rez veľkosti priemerného stredoeurópskeho mužského prirodzenia a pomaly si ho vsunula do úst.“ Nevyhýba sa ani erotickým scénam, ktoré však len naznačuje. Detaily si domyslí čitateľ sám. Vulgarizmy sa v knihe vyskytujú takisto hlavne v erotickom kontexte. Matkin využíva zvedavosť čitateľa a tak zásadne pomenúva kapitoly tak, aby naznačovali erotické posolstvo: Prehĺtať alebo vypľúvať? Ako sa robia deti? alebo Poď si ku mne ľahnúť. Čitateľ však môže byť rýchlo sklamaný, lebo názvy sú príliš dvojzmyselné a s obsahom kapitoly súvisia len okrajovo.

Matkin vie byť aj romantik: „Potom si sadla na zem a rozplakala sa. Plakala a plakala asi hodinu. Nedokázala prestať. A Stajpen jej dovolil, aby mu premáčala košeľu a zašpinila ju svojou riasenkou Full volume & curl. Mal na hrudi škvrny ako po zásahoch priamo do srdca, akoby mu z neho vytekala krv, celkom čierna od smútku a bezradnosti.“

Kniha E. Maxima Matkina Láska je chyba v programe je dobrá po náročnom skúškovom období. Neunaví, ale skúša trpezlivosť čitateľa. Dokáže však rozptýliť opismi a dialógmi. Kniha nepoteší tých, ktorí uprednostňujú hlboké dlhotrvajúce vzťahy.Pridaj komentár