MBK porazilo Šamorín a je vo finále

Basketbalistky MBK Ružomberok potvrdili úlohu favorita v semifinálovej sérii proti celku SBK Šamorín a porazili ho v najkratšom možnom čase. V oboch domácich zápasoch boli Ružomberčanky jasne lepšie, južanky mohli zdramatizovať sériu jedine doma, no záver druhého stretnutia nezvládli a podľahli Liptáčkam o jeden bod.

V prvom súboji semifinále play-off extraligy žien sa predstavili basketbalistky MBK Ružomberok proti tímu ŠBK Šamorín na domácej palubovke. Od začiatku stretnutia sa hral výborný basketbal. Prvá štvrtina skončila 24:16 pre domáce basketbalistky, ale od začiatku druhej začali hostky nepríjemne hrýzť a doťahovať náskok Ruže. Druhú štvrtinu dokázal Šamorín zremizovať a po prvom polčase si tak udržal reálnu šancu na víťazstvo. Druhý polčas začali lepšie opäť domáce hráčky. V 23. Minúte bolo 51:40 pre MBK, no o päť minút neskôr upravila Ciapinová na 53:53 a dráma pokračovala. Úvod záverečného dejstva patril Šamorínu, ktorý sa ujal vedenia 58:55, no domáce hráčky opäť vyrovnali stav a postupne sa dostali do vedenia. Záver zápasu zvládli lepšie Ružomberčanky a udržali víťazné skóre, ktoré sa zastavilo na číslach 74:69. Ružomberský MBK sa tak ujal vedenia v sérii 1:0 na zápasy. „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, ktorý má vo svojom kádri výborné zahraničné hráčky a skúsené slovenské harcovníčky. Škoda, že celkom slušný náskok z priebehu prvého polčasu sme si nevedeli udržať. Urobili sme niekoľko chýb, čo však možno pripísať aj nervozite z úvodného zápasu série. Som rád, že prvý krok v semifinálovej sérii nám vyšiel, to je teraz to najdôležitejšie,“ povedal po zápase tréner MBK Ružomberok Štefan Svitek.

Zlomový moment série

Druhý semifinálový zápas ženskej extraligy Šamorín – Ružomberok priniesol obrovskú drámu. Misky váh sa v zápase veľakrát preklopili na obe strany, diváci museli byť so zápasom spokojní. Duel začali lepšie hráčky z Liptova, viedli 6:0, no južanky stav postupne vyrovnali. Na konci prvej štvrtiny viedla Ruža 15:14. Druhú časť zvládli oveľa lepšie domáce hráčky, zvíťazili v nej o šesť bodov, vďaka čomu išli v polčase do kabín s vedením 30:25. V druhom

polčase boli domáce dlho jasne lepšie, spevnili obranu a s Ružou do vyzeralo zle. V 25. Minúte svietil na svetelnej tabuli stav 50:37. Zverenkyne Štefana Sviteka sa nevzdávali a dokázali otočiť hru, o pár minút už totiž viedli 65:63. Necelých 20 sekúnd pred koncom však Šamorín vyrovnal a vyzeralo to na remízu a následné predĺženie. V úplnom závere zápasu však Baburová premenila trestný hod a stala sa hrdinkou zápasu. Ružomberok vyhral v Šamoríne o bod-66:65 a mal prvý mečbal na postup do finále. „Bol to mimoriadne náročný zápas, tak pre dievčatá na ihrisku, ako aj pre nás trénerov na lavičke. Cením si nezlomnosť hráčok, že ani v krízovej situácii sa nevzdávali nádeje na zvrat. Bojovali, dali do hry srdce a napokon sa k nám priklonilo aj šťastie,“ zhodnotil zápas Štefan Svitek.

Postup do finále

V treťom semifinálovom zápase sa mohlo rozhodnúť o ružomberskom postupe do finále play-off extraligy žien. Tisíc päťsto divákov videlo pekný basketbal, najmä z domácej strany. Cestu do finále začali domáce najlepším možným spôsobom, za chvíľu viedli 8:0. Zaskočené hostky sa nevedeli dostať do hry. Prvú štvrtinu vyhrali domáce 18:8. V druhej štvrtine pokračovala Ruža v agresívnej a dobre ofenzívnej hre, po prvom polčase bol stav 44:18 a nikto o ružomberskom víťazstve už nepochyboval. Domáce potom trochu ubrali z tempa a šetrili sa, no aj tretia časť hry vyznela v ich prospech. V závere zápasu Šamorín trochu zmiernil svoju zdrvujúcu prehru, ktorej konečné skóre ukazovalo 70:51. V Ružomberku sa bude tak aj tento rok hrať finále play-off. „Súper, možno preto, že prehrával 0:2 na zápasy, začal nervózne. My sme to hneď v úvode využili osembodovou šnúrou, čo nás upokojilo a v ďalších fázach sme diktovali tempo. Len osemnásť inkasovaných bodov v prvom polčase hovorí jasnou rečou o našej výbornej obrane. Po veľkej prestávke sme dianie na ihrisku už viac-menej len kontrolovali. Dnes sme podali veľmi dobrý výkon,“ povedal o postupe do finále Svitek.