Medzi porotcami filmového festivalu boli aj študentky žurnalistiky

Medzinárodná tematická súťaž neprofesionálnych filmov Tatranský Kamzík už tradične trvá niekoľko dní, počas ktorých je pre divákov a samotných tvorcov pripravená prehliadka amatérskych filmov z rôznych krajín.

Jedného víťaza súťaže vyberá odborná porota, druhého určuje študentská porota. Organizátori tento rok oslovili študentov z Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU), Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku a z Gymnázia Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Do kresiel porotcov si tak zasadli aj študentky žurnalistiky z Filozofickej fakulty KU Mária Tomášová, Veronika Balážová a Lucia Lizáková.

Zhliadnutie 39 filmových ukážok, slová odborníkov a reálne skúsenosti tvorcov odpremietaných filmov študentkám ponúkli iný pohľad na priebeh realizácie filmu. Žurnalistka Lucia Lizáková rozhodnutie pridať sa k porote neľutuje. „Našou úlohou bolo pozerať jednotlivé snímky amatérskych filmárov a nominovať jednu, ktorá sa nám páčila najviac. Výber bol naozaj ťažký, niekde nás zaujala téma, niekde zase skvelý strih, alebo úlohu zase zohrala silná emócia. Vybrali sme teda príspevok Sultanát Omán od Davida Surého z Českej republiky, ktorý nám sprostredkoval toto všetko.“

Hlavnú cenu Tatranského kamzíka 2017 získal dokumentárny film Solntsevo od Alexandry Borissovej z Estónska.

Program 26. ročníka festivalu začínal už 19. októbra, kedy organizátori vyhradili čas pre vzdelávacia workshopy určené študentom a záujemcom. Odborný pohľad na súčasný česko-slovenský dokument sa divákom snažil odovzdať slovenský filmový kritik  Peter Konečný. Oblasť tvorby scenáru a jeho realizácie priblížila Kateřina Javorská, ktorá okrem iného bola odmenená Cenou za dlhoročný prínos k audiovizuálnej tvorbe s environmentálnym zameraním. V ďalšom bloku odborných prednášok opísal doktorand Akadémie umení v Banskej Bystrici v odbore dokumentárnej tvorby Peter Kováč rôzne spôsoby ako pracovať s kamerou a ako sa prostredníctvom nej vyjadriť.

Súťaž Tatranský Kamzík sa koná od roku 1973. Tento ročník organizačne zastrešilo  Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Nicolausfilmom  Liptovský Mikuláš. Partnermi bolo mesto Liptovský Hrádok a ART ŠTÚDIO v Liptovskom Hrádku, Asociácia filmových amatérov a videoamatérov, odborným garantom bolo Národné osvetové centrum.

Martina PúpavováPridaj komentár