Mexiko a Kuba privítajú Svätého Otca

Ružomberok, 23.marec 2012 – Dnes sa začína 23. apoštolská cesta pápeža Benedikta XVI. do Mexika a na Kubu. Študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku o nej vo štvrtok prednášal Ivan Kováč z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Aktuálna apoštolská cesta Benedikta XVI. je jeho druhou návštevou Latinskej Ameriky od nástupu do úradu. V roku 2007 navštívil Brazíliu, ktorá je centrom Latinskej Ameriky. Tentokrát smeruje do Mexika a na Kubu, ktoré sú pomyselným mostom medzi USA a Latinskou Amerikou.

Mexiko je známe veľkými problémami vo verejnej bezpečnosti. Počet obetí drogových kartelov je porovnateľný s číslami vo vojnových konfliktoch, čo medzi ľuďmi spôsobuje neustálu atmosféru strachu. Podľa mexickej biskupskej konferencie „cesta Svätého Otca prinesie tejto krajine a celému kontinentu pokoj, vieru a nádej“. Je zrejmé, že to je presne to, čo mexický ľud veľmi potrebuje. Kováč upozornil na skutočnosť, že v krajine sa blížia prezidentské voľby, čo môže vniesť do pápežovej primárne duchovnej návštevy prvky politizácie. „Pred voľbami bude každý chcieť fotku s pápežom,“ nadľahčene sa vyjadril Kováč. Napriek veľkým problémom s bezpečnosťou sa podľa neho počas pápežovej návštevy netreba ničoho obávať. „Aj členovia kartelov sú veriaci a na obdobie návštevy Svätého Otca vyhlásili ,pápežský mier´.“

Na Kube je návšteva Benedikta XVI. spojená s veľkými očakávaniami. Krajina žila dlhé desaťročia v izolácii a útlaku a napriek tomu, že dnes je už zakázaná diskriminácia kvôli náboženským postojom, je symbolom pretrvávajúceho komunistického režimu. Pápež prichádza na pozvanie biskupskej konferencie aj samotného prezidenta Raula Castra. Podľa kubánskeho veľvyslanca v Taliansku E.D. Bermudeza „Kubánska vláda považuje návštevu Benedikta XVI. za príležitosť k prehĺbeniu vzťahov medzi Cirkvou a štátom.“ Kováč sa vyjadril, že kontext pápežovej návštevy Kuby by mal byť hlavne duchovný. Mal by sa vyhnúť priamemu komentovaniu režimu a tiež stretnutiu s disidentmi. Duchovnému životu na Kube podľa neho návšteva prinesie reálny posun, povzbudenie utláčaných, oživenie viery a tiež prvý kontakt s Katolíckou cirkvou pre tých, ktorí doteraz žili pod silným vplyvom ateistického režimu.

Ivan Kováč je  interným doktorandom na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Orientuje sa na zahraničnú a bezpečnostnú politiku Mexika a na región Latinskej Ameriky.Pridaj komentár