Michaela Moldová: Internacionalizácia môže fungovať aj na našej pôde

Apríl, mesiac lesov, či géniov, si Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) zvolila tiež za mesiac medzinárodnej spolupráce. Študenti sa uchádzali o štipendium na výmenný pobyt cez program Erasmus+ a pracovníci oddelenia mobilít sa zúčastnili prvého ročníka priateľského stretnutia zamestnancov medzinárodných univerzít. First Open Staff Week prebehol v duchu kultivácie vzťahov.

Projekt, ktorý Katolícka univerzita zrealizovala s podporou programu Erasmus+, naplnil svoje ambície v týždni od 18. do 22. apríla. Pozvanie prijalo štrnásť pracovníkov zo siedmich európskych univerzít aby si na pôde KU v Ružomberku vymenili profesionálne skúsenosti. Okrem zástupcov z Poľska a Chorvátska navštívili KU reprezentanti z Catholic Institute of Toulouse vo Francúzsku, či University of Maribor v Slovinsku. ,,Zúčastnila som sa medzinárodných týždňov na prestížnych univerzitách v Anglicku, či Rakúsku. Na našej univerzite máme skvelé prostredie a tím ľudí, to ma podnietilo, aby sme zorganizovali niečo podobné,“ vysvetlila spoluorganizátorka Michaela Moldová motív podujatia, pozvánky sa primárne rozoslali na partnerské univerzity.

Snímka obrazovky 2016-05-03 o 12.07.36

 

,,Oceňujem široké možnosti ako uľahčiť štúdium zdravotne znevýhodneným študentom. Kombinujete pomoc a vzdelanie.“

Zrinka Šerdarušić, Catholic University of Croatia

 

 

Hlavnou ideou medzinárodných stretnutí, je lepšie spoznať kolegov z univerzít, s ktorými domáca inštitúcia udržiava vzťahy a prehĺbiť spoluprácu. Cieľom First Open Staff Week bolo prostredníctvom workshopov a prezentácií sa navzájom oboznámiť s pracoviskom a prácou účastníkov. Dorozumievacím jazykom bola angličtina. Hostia mali rôzne profesijné zameranie – koordinátori zahraničných vzťahov, pracovníci ekonomického, projektového či študijného oddelenia: ,,Každý hosť svojej špecializácie sa stretol s človekom, ktorý rovnakú činnosť vykonáva na našej univerzite. Mohli si vymeniť rady a skúsenosti, naši pracovníci dostali odporúčania, ako veci prebiehajú inde.“

 

Snímka obrazovky 2016-05-03 o 12.12.05

,,Prišli sme načerpať inšpiráciu, ktorú využijeme na domácej pôde. Sme fascinovaní univerztitným kampusom.“

Katarzyna Gorówska, State Higher Vocational Schooi in Nowy Sacz

 

 

Jedným z podnetov stretnutia bolo tiež prezentovať prostredie Katolíckej univerzity, Ružomberka, ako študentského mesta a Slovenska, ako zaujímavého miesta pre zahraničných študentov: ,,Zároveň prebiehali Staff Weeks aj na iných európskych univerzitách. Nemôžeme súperiť s Gréckom, ktoré má more, ale snažili sme sa vybrať taký termín, kedy príroda Slovenska je už príjemná a je čo obdivovať,“ chválila spoluorganizátorka bohatý kultúrny program, ktorý bol pre hostí pripravený. Spišský hrad či Štrbské pleso pod Tatrami reprezentovali naše prírodné krásy, cudzinci si vyskúšali tiež základy slovenského jazyka.

Snímka obrazovky 2016-05-04 o 10.30.24

 

,,Na Slovensku som prvýkrát, spoznávam vašu kultúru a obdivujem katolícku univerzitu. Ste šťastní študenti, ktorí tu študujete.“

Annie Despatureaux, Catholic Institute of Toulouse

 

Za prínos a osobné obohatenie považuje Moldová záujem, s akým všetci účastníci pracovali a výzvy, ktorým sa podrobili: ,,Kolegovia zo zahraničných oddelení často cestujú, ale väčšina zamestnancov z iných oddielov angličtinu na pracovisku nevyužíva. Medzinárodný týždeň mobilít bol svedectvom, že internacionalizácia môže fungovať aj na našej pôde,“ ocenila koordinátorka pre zahraničné vzťahy.

Organizátori majú motiváciu projekt opakovať aj budúci rok.

Magdaléna Paluchová

Foto: TV UNICA

 Pridaj komentár