Michal Hvorecký predstavil svoju najnovšiu knihu

Posledný septembrový pondelok KU privítala slovenského spisovateľa a publicistu Michala Hvoreckého,  ktorý predstavil svoju tvorbu a hlavne najnovšiu knihu Naum.

Sám autor nám na začiatku prečítal úsmevnú poviedku o slávení Vianoc na Orave s názvom : Láska a smrť na Vianoce . Ako ďalších desať  sa aj táto nachádza v spomínanej  zbierke poviedok Naum.

Na otázky – prečo tento názov odpovedal, že Naum má mnoho významov. Napríklad, keď vám niečo „zíde na um“, tiež podľa mena jedného zo žiakov Cyrila a Metoda. V týchto poviedkach sa Michal Hvorecký  osobnou skúsenosťou vyjadruje k rôznym problémom z minulosti či súčasnosti. Ohľadom školstva, politiky, životného štýlu atď.

Na diskusii sa tiež otvorila problematika samotného vydávania kníh cez jednotlivé vydavateľstvá. „Moje vydavateľstvo by chcelo, aby som vydával aspoň dve knihy ročne. Jednu na jar a jednu na Vianoce, ale myslím si, že to je každého osobné rozhodnutie.“ Odpovedal autor na otázku, či sú vydavateľstvá závislé na samotných autoroch. „ Keď spoznáte zákulisie knižného trhu, často stratíte ilúzie ako vznikajú knihy“, dodáva.

 Michal Hvorecký vyštudoval estetiku v Nitre. Určitý čas žil v Belgicku, Rakúsku, Nemecku a Maďarsku. Pôsobí tiež ako prekladateľ kníh z nemeckého jazyka. Píše romány, poviedky, fejtóny, divadelné hry. Za svoje diela získal viacero literárnych ocenení a cenu za umenie.

 

 Autor: Alžbeta Filická

 

 

 

 

 Pridaj komentár