Miroslava Kernová ponúkla svoje tipy študentom žurnalistiky

Katedra žurnalistiky privítala 25. februára na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) známu novinárku a mediálnu pracovníčku Miroslavu Kernovú.

 Na prednáške poukázala na praktické postrehy v médiách. Témou, s ktorou oboznámila študentov, bola investigatíva. Investigatívni novinári musia mať skúsenosti, ale dôležitejšie je mať vhodné povahové črty. V investigatíve sú povolené skryté kamery a nahrávanie, ale je potrebné o tom svojho nadriadeného vopred informovať, aby nevznikli súdne spory.

„Zamestnala by som mladých ľudí, pretože nemajú toľko predsudkov. Veľmi výhodné je už počas štúdia zamerať sa na určitú oblasť v žurnalistike, byť v niečom naozaj dobrý. O takého absolventa sa budú redakcie biť,“ poznamenala Miroslava Kernová.

Študentom žurnalistiky ponúkla mnoho nových tipov ohľadom skrytej kamery, článkoch o konkurencii, citovej komunikácie s ľuďmi a žalôb, s ktorými majú novinári skúsenosti. Miroslava Kernová vo svojej prednáške spomenula, že je dôležité dať veľa informácii na malý priestor v jednoduchom jazyku.

„Osobne ma zaujali jej rady pre študentov. Výborne sa to počúvalo, pretože za každým postrehom alebo názorom hneď nasledovalo napríklad, keď jeden novinár,“ podotkla docentka Terézia Rončáková.

Budúcim žurnalistom ukázala, že nie je dôležité vybudovať a zakladať na konkrétnom vzťahu, ale pýtať sa.

 „Prednáška bola zaujímavá. Mali sme možnosť dozvedieť sa viac o investigatíve, pretože Miroslava Kernová sa s nami podelila o praktické skúsenosti. Katedra si zaslúži pochvalu za organizovanie prednášok, ktoré verím, že do budúcna prinesú mnoho ďalších zaujímavých hostí,“ vyjadril sa študent žurnalistiky Michal Kolčák.

Miroslava Kernová pracovala desať rokov ako redaktorka v denníku Sme a vo vydavateľstve TREND. Podnikateľkou sa stala, keď vytvorila vlastný portál www.omediach.com. Portál je pre bežných čitateľov, novinárov a študentov, kde píše o všetkom čo sa deje v médiách.

Autor: Michaela Belkoťáková

bloger_193Pridaj komentár