Miroslava Kernová: Žurnalistika je nebezpečná práca. Dôkazom je Nicholson

25. februára navštívila Katedru žurnalistiky FF KU v Ružomberku slovenská blogerka a zakladateľka portálu omediach.com Miroslava Kernová.

            Cieľom jej návštevy bolo priblížiť študentom život a fungovanie v printovej žurnalistike, tvorenie investigatívy a rozličné nástrahy, ktoré prináša táto práca. „Novinár potrebuje skúsenosti, ale ešte viac potrebuje správne povahové črty,“ vysvetľovala Kernová k otázke najímania mladých novinárov. Ako spomínala ďalej, tak radšej by do investigatívy zamestnala práve mladých ľudí, pretože oni podľa nej ešte nemajú predsudky. Slovenskú investigatívu vníma pozitívne, a ako povedala, „tu medzi novinármi vládne skôr spolupatričnosť. Napríklad pri kauze Gorila spolu komunikovali, citovali sa a tak vyšiel na povrch spoločne zlepený celok“.

Za nevyhnutnú súčasť spojenú s investigatívou označuje Kernová žaloby a jedným dychom dodala, že každá redakcia preto musí mať dobrého právnika. Často sú žaloby nezmyselné a jediný ich cieľ je zabrániť médiu ďalej písať k tejto téme. „Polovica investigatív prichádza ako tip od ľudí. Niekedy aj vieme že sa to stalo, len to nemôžeme uverejniť, lebo to nemáme dokázané,“ povedala Kernová. Pripustila, že investigatíva povoľuje porušenie etického kódexu a to použitie skrytej kamery. Tento počin však musí nahlásiť nadriadenému, poprípade polícii.

„Najlepšie je, ak si už počas štúdia vyhliadnete zameranie a smer, ktorým sa budete uberať a témy, o ktorých budete v budúcnosti písať,“ odporúčala študentom Kernová. V závere diskusie ešte priznala, že sa jej lepšie pracuje s politikmi ako s bežnými ľuďmi. Pripisuje to tomu, že už sú zvyknutí na nahrávanie a kamery.

Miroslava Kernová je bývalou redaktorkou denníka SME a vydavateľstva Trend. Od februára 2012 má vlastný blog na blog.sme.sk a neskôr si vytvorila aj vlastný portál omediach.com, vďaka ktorému sa stala E-ženou 2012 a bola nominovaná na Krištálové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra. Jej manžel je redaktorom denníka SME, majú spolu 3 deti.

 

Jakub FullaPridaj komentár