Misie sa nekonajú len v Afrike

lunik

V Univerzitnom pastoračnom centre biskupa Jána Vojtaššáka (UPaC) v Ružomberku sa mala verejnosť možnosť stretnúť s misionárkou, ktorá pôsobila na Luníku IX v Košiciach.

Dňa 21. 10. 2013 sa v priestoroch UPaC viedla diskusia s Lenkou Košovou, ktorá rok pôsobila na misiách v Košiciach na sídlisku Luník IX. Rok pred nástupom na misiu sa v Bobrovci pri Liptovskom Mikuláši raz do mesiaca zúčasťovala na príprave, ktorú viedol katolícky kňaz – salezián Peter Kuchar. Počas misie pôsobila v saleziánskom centre ako dobrovoľníčka spolu so sestrami saleziánkami a saleziánmi. Jej práca spočívala hlavne v pomoci pri školskej katechéze a vedení dievčenských a mládežníckych „stretiek“. Od utorka do nedele mali pracovné dni, kedy sa venovali jednotlivým vekovým skupinám. Organizovali rôzne stretnutia, omše či výlety.  Pondelok mali všetci dobrovoľníci voľno a mohli si urobiť svoj vlastný program. „Po mesiaci sa mi tam tak zapáčilo, že som nechcela ísť ani na víkend domov, museli ma vyhnať,“ povedala Lenka, ktorú práca na Luníku IX oslovila. Na Luníku IX sa všetci Rómovia prihlasujú ku kresťanskému náboženstvu, ale nie z dôvodu úprimnej dôvery Bohu, ale zo strachu z neho. Nájdu sa však aj úprimne veriaci Rómovia, ktorí dobrovoľníkom a saleziánom aktívne v pastoračnom centre pomáhajú.

Pastoračné centrum saleziánov Dona Bosca na sídlisku Luník IX bolo postavené v roku 2008. Spolu s kostolom slúži Rómom na stretnutie sa s Bohom, ponúka kultúru, voľnočasové aktivity, ale najmä priestor pre nové priateľstvá.

Autor: Veronika BalážováPridaj komentár