Misionárka z Luníka IX prednášala o svojich skúsenostiach

Stalo sa tak 21.10 v rámci diskusného podvečera organizovaného Univerzitným pastoračným centrom Jána Vojtašáka (UPaC). Hostka Lenka Košová pôsobila v pastoračnom centre Saleziánov dona Bosca na Luníku IX rok ako dobrovoľníčka.

V čase jej pôsobenia sa misijný tím skladal zo štyroch bratov saleziánov, dvoch sestier saleziánok a štyroch dobrovoľníkov. Pracovnou náplňou študentky pedagogiky sa stala pomoc pri výučbe a taktiež vedenie dievčenských i mládežníckych stretnutí. Okrem vzdelania, možnosti zmysluplného trávenia voľného času a osvety ponúka tím miestnemu obyvateľstvu i evanjelizáciu a možnosť duchovného rozvoja.

„Nechceme meniť ich kultúru a tradície, ale ich životný štandard,“ nechala sa počuť Košová. „Našou úlohou je ukázať im, ako môže človek dôstojne žiť. Chceme, aby pochopili, že človek niečo musí robiť.“

Študentke Katolíckej univerzity v Ružomberku ponúkli možnosť pôsobiť na známom košickom sídlisku po tom, čo absolvovala ročný prípravný kurz v Bobrovci organizovaný saleziánmi. Pôvodne mala voči danej lokalite predsudky, napokon ponuku prijala. „Povedala som si; načo idem na misiu? Aby som spoznala svet, alebo aby som pomáhala ľuďom? Uvedomila som si, že tu nejde o Afriku, ale o ľudí,“ vyjadrila sa Košová, ktorá pôvodne plánovala misijne pôsobiť v Čade.

Podľa posledných sčítaní je na košickom sídlisku Luník IX najvyššia koncentrácia rómskeho obyvateľstva na Slovensku (100%), pričom podľa úradných štatistík tu žije 6600 ľudí; odhady však hovoria o vyššom počte. Zlé hygienické a sociálne podmienky, vysoká kriminalita a i fakt, že väčšina obyvateľov sú neplatiči, predstavujú dlhodobý problém nielen pre východoslovenskú metropolu, ale aj pre Slovensko. Výstavba pastoračného centra na Luníku IX sa začala v roku 2005. Od roku 2008 tu aktívne pôsobia saleziáni, saleziánky aj dobrovoľníci, ktorí sa obmieňajú každý rok.Pridaj komentár