Mladí študenti vytvorili dokument

Budova novej Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity už stojí na svojom mieste. Ešte pred jej slávnostným otvorením však skupina mladých filmárov uviedla film o jej stavbe pod názvom 869 dní.

RUŽOMBEROK, 24. septembra 2013 – Kino Kultúra sa na krátkych 26 minút v predvečer otvorenia knižnice stalo akoby staveniskom. Študenti, učitelia, ale aj verejnosť mali možnosť pozrieť si krátky film, ktorý divákom priblížil nie len priebeh výstavby, ale aj hlavné myšlienky, či inšpirácie pre vznik novej knižnice.

Zámerom tvorcov bolo zdokumentovať, ako prebiehala výstavba, ale zároveň vniesť do filmu ľudský faktor. „Naším cieľom bolo pretaviť tú neživú hmotu do nejakého príbehu, nejakej myšlienky, hodnoty, ktorá môže mať niečo pre každého z nás,“ vyjadril sa Matúš Demko, ktorý film režíroval. Za kamerou stál Jakub Krška, študent žurnalistiky, ktorý tvrdí, že „príbeh je veľmi zaujímavý, pretože každý jeden zo všetkých osemsto šesťdesiatich deviatich dní je originálny a unikátny. Za stavbou knižnice stáli ľudia, ktorí mali myšlienku a dotiahli ju do úspešného konca.“

Počet dní, ktoré skrýva názov filmu označuje počet dní, ktoré uplynuli od vysvätenia základného kameňa 11. mája 2011, až po slávnostné otvorenie knižnice 25. septembra 2013. Na filme pracovali viac než rok. Rovnako ako kameraman, aj tvorcovia hudby študujú na Katolíckej univerzite. Pavol Sokolský a Ján Zborovjan, ktorí sú v hudobnej oblasti známi a úspešní ako Eraser a delPurr tvrdia, že príprava hudby pre film bola výzva. „Musím sa priznať, že pohľad na dokončenú stavbu vo mne spustil novú vlnu kreativity a nadšenia. Verím, že hudba aj vďaka elektrickému rázu korešponduje s príbehom samotnej budovy,“ povedal Ján Zborovjan.

 Pridaj komentár