Na Katedre hudby súťažili v hre a speve

Ružomberok, 16. apríl – Približne šesťdesiat účastníkov sa v utorok a stredu zišlo na Katedre hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity (PF KU). Dôvodom stretnutia bol X. ročník interpretačnej súťaže s medzinárodnou účasťou „Študentská umelecká činnosť.“ Súťažiacich zo Slovenska aj zo zahraničia, hosťujúcich porotcov a všetkých prítomných privítali na slávnostnom otvorení vedúci Katedry hudby (PF KU) Rastislav Adamko a prodekanka pre kvalitu a akreditáciu Nadežda Stollárová, ktorí zaželali zúčastneným veľa úspechov a hosťom príjemný zážitok.

„Súťaž začala ako nultý ročník v rámci našej školy, neskôr sa do nej zapojili mestá Slovenska a druhý ročník bol už stredoeurópsky. Každý rok máme nových účastníkov, ktorí prispievajú ku kvalite a vždy sa úroveň zlepšuje,“ informoval vedúci katedry, Rastislav Adamko.

Tento rok sa akcie zúčastnili študenti zo Slovenska (Ružomberok, Žilina, Bratislava a Nitra), Čiech (Praha, Hradec Králové), Poľska (Krakow, Lublin, Cieszyn) a Nemecka (Regensburg).

 V koncertnej sále, kostole Povýšenia sv. Kríža a Sieni rektorov sa postupne súťažilo v štyroch kategóriách: Hra na klavíri, Hra na organe, Štvorručná hra na klavíri a Sólový spev. Každá časť mala svoju odbornú porotu. „Zohľadňujeme všetko od výkonu cez techniku hry až po výzor,“ pripomenul člen poroty Martin Jurčo.

Gabriela Stanková, reprezentantka Katolíckej univerzity povedala o pocitoch, ktoré prežívala pred vystúpením: „Bola som trochu nervózna, ale to asi s každým tak lomcuje. Je to aj zodpovednosť, určite som chcela dobre reprezentovať školu. S tým som sem išla.“

Slávnostné vyhlásenie výsledkov kategórií Hra na klavíri a Hra na organe sa konalo v utorok v podvečerných hodinách. Významným sprievodným programom bol koncert porotcov. Napriek náročnej práci počas celého dňa ukázali porotcovia, že dokážu poslucháčom poskytnúť kvalitný a výnimočný umelecký zážitok. Celé podujatie vyvrcholilo nasledujúci deň odovzdaním cien za kategórie Štvorručná hra na klavíri a Sólový spev.

Tradícia súťaže začala z iniciatívy profesora Banárika, ktorý pôsobil na Pedagogickom inštitúte. Neskôr sa myšlienka rozvíjala ďalej. O technickú stránku sa celý čas starala študentská organizácia pôsobiaca na Katedre informatiky IT-Klub.

Text: Adriána Laurincová

Foto: Juraj ChromíkPridaj komentár