Na katedre žurnalistiky premietali dokument o vražde medičky

V 3-92817f5d289e5eeb5a498afbfe22018a1b84dc58rámci série stretnutí z osobnosťami mediálneho sveta sa uskutočnilo premietanie dokumentu Kauza Cervanová. O zákulisí najdlhšieho kriminálneho prípadu v dejinách československej justície diváci následne diskutovali s režisérom filmu Robertom Kirchhoffom.

V utorok 5. mája zorganizovala Katedra žurnalistiky FF KU premietanie dokumentárnej tragédie Kauza Cervanová. 100-minútový dokument vysvetľuje okolnosti vyšetrovania vraždy medičky Ľudmily Cervanovej spáchanej v roku 1976. Po 37 rokoch však prípad stále nie je vyjasnený. Podľa slov režiséra Roberta Kirchhoffa, siedmi obvinení muži tento zločin vôbec nemuseli spáchať. „Keď som začal klásť otázky, ktoré spochybňujú oficiálnu verziu ukončenia prípadu, určití kompetentní ľudia prestali so mnou komunikovať,“ vysvetlil Kirchhoff.

Podľa režiséra je prípad vraždy Cervanovej len pozadím väčšieho zločinu, toho justičného. Film zanecháva otázky pýtajúce sa na stav vtedajšieho i súčasného súdnictva. Kirchhoff však podotkol, že nedáva odpoveď, kto je zodpovedný za vraždu. Budúcim žurnalistom pripomenul, aby hľadali pravdu, ktorá sa nezjaví len tak.

Peter Kravčák, odborný asistent na katedre žurnalistiky, si myslí, že tento dokument je zaujímavý z pohľadu kamery, novinárstva, ale aj práva. Aj preto sa rozhodli pozvať práve Roberta Kirchhoffa s jeho dokumentom.

„Som rada, že medzi hosťami na našej katedre sa vyskytla aj táto osoba, ktorá so sebou priniesla zaujímavú tému,“ myslí si študentka Mária. Študenta Pavla zaujal námet filmu: „Myslím si, že je dôležité dnešných mladých ľudí oboznamovať s praktikami komunizmu, ktorý tu kedysi bol a my sami sme ho nezažili. Tiež si človek môže uvedomiť že aj súdna moc môže byť slepá, keď možno nevinní ľudia, len tak-tak ušli trestu smrti.“

Dokument Kauza Cervanová pripravoval režisér Robert Kirchhoff osem rokov. Premiéru mal 16. mája 2013. Film sa stal Kultúrnou udalosťou roka 2013 v ankete denníka SME. Získal i národné ocenenie Slnko v sieti za Najlepší dokumentárny film.

Mária Šumichrastová

foto: TASRPridaj komentár