Na katolíckej univerzite odoberali krv

V utorok 3. decembra prebiehala v Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka (UPaC) na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) Adventná kvapka krvi, počas ktorej chcelo darovať krv približne 90 ľudí.

 

Študenti a zamestnanci KU, ale aj záujemcovia, ktorí nepôsobia na univerzite, mali možnosť na začiatku adventu darovať krv v rámci odbernej akcie. Pracovníci z NTS Martin odobrali počas piatich hodín krv šesťdesiatim ôsmim darcom. Počet záujemcov, ktorí chceli darovať krv, bol ale vyšší. „Vzhľadom na to, že nie všetci spĺňali všetky kritériá, ktoré sú potrebné k tomu, aby mohol byť odber zrealizovaný, niektorých sme museli vyradiť z darcovstva,“ povedala doktorka Soňa Zaťková, ktorá viedla odoberanie a dodáva: „Bola to perná práca aj pre darcov, ktorí boli trpezliví a vydržali čakať v rade, kým sa vôbec dostali k odberu a bola to perná práca aj pre nás.“ Darcovia totiž po vyplnení dotazníka a uvedení evidenčných dát prechádzali sériou vyšetrení krvného obrazu. Absolvovali tiež osobný rozhovor s lekárom, ktorý posúdil, či je odber možný.

Za darovanie krvi dostali účastníci symbolickú odmenu v podobe čaju, sladkosti a stravného lístka. Mnohí však chceli svojím skutkom pomôcť ľuďom, ktorí ich krv budú potrebovať.

„Som veľmi rád, že aj v minulosti sme mali vždy vyše 70 účastníkov. Mám nádej, že aj tohtoročná Adventná kvapka krvi bude prejavom nášho rozmeru darovania sa, lebo v advente očakávame najväčší dar – Božieho Syna, ktorý prišiel na tento svet,“ povedal jeden z organizátorov, univerzitný kaplán Jozef Žvanda.

Krv, ktorú získali počas Adventnej kvapky krvi, čaká cesta do spracovateľského centra v Banskej Bystrici. Tam ju vyhodnotia a urobia potrebné testy. Ak budú výsledky v poriadku a krv bude spĺňať potrebné požiadavky, poputuje do rôznych slovenských nemocníc.

Odoberanie krvi sa na KU organizuje dvakrát v roku. Najbližší termín tejto akcie je naplánovaný na 23. apríl 2014.

Foto: media.kuPridaj komentár