Na Katolíckej univerzite v Ružomberku opäť možnosť darovať krv

Študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) sa v utorok 3. decembra 2013 zapojili do projektu s názvom Adventná kvapka krvi. V Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) darovali krv.

     Akcia, ktorú UPaC organizuje dvakrát do roka, vyzýva študentov, aby aj svojou troškou pomohli a darovali krv tým, ktorí ju potrebujú. „V zimnom semestri to smerujeme na adventné obdobie, v letnom semestri na pôstne obdobie,“ vysvetlil duchovný otec Jozef Žvanda.

     „Darujem krv od 18 rokov. Motivovalo ma hlavne to, že moja maminka prežila iba vďaka tomu, že jej darovali krv,“  vysvetlil pravidelný darca Žvanda, držiteľ Jánskeho pakety, ktorú dostávajú bezpríspevkoví drcovia krvi.

     Pred tým ako zdravotná sestra z Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky, sídliacej v Martine, vzala darcom krv, museli vyplniť dotazník a nechať sa vyšetriť  lekárom.

     Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov ktorý má viac ako 50 kg. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát a ženy trikrát do roka.

     Akcia s názvom Adventná kvapka krvi sa na KU v Ružomberku prvýkrát uskutočnila v roku 2007. Okrem adventu UPaC organizuje podobné humánne podujatie aj v letnom semestri. Najbližší termín, keď budú môcť študenti opäť pomôcť darovaním tejto vzácnej tekutiny a pôde KU, bude 23. apríl 2014.

Alžbeta LadňákováPridaj komentár