Na KU sa diskutovalo o problémoch Ukrajiny

vlček

V dnešných dňoch je téma Ukrajiny, Ruska a Krymu veľmi vyhľadávaná. Český historik Radomír Vlček o nej diskutoval na pôde KU.

Vo štvrtok 20. marca 2014 zorganizovala Katedra histórie a Katedra žurnalistiky FF  KU prednášku a diskusiu s českým historikom Radomírom Vlčkom o problémoch Krymu, Ruska a Ukrajiny.

Počas prednášky sa Vlček sústredil na vymedzenie troch hlavných problémov v tejto téme. Prvým problémom je Ukrajina ako samostatný štát, ktorá podľa jeho slov „stále hľadá svoje miesto“. Druhým problémom je Rusko ako veľké impérium a posledným, najaktuálnejším problémom je Krym. „Geopoliticky aj štátne je Krym súčasťou Ukrajiny, avšak národnostne patrí jednoznačne k Rusku,“ vyjadril sa Vlček. Ukrajina je podľa jeho slov rozdelená na ľavobrežnú a pravobrežnú a každá z týchto častí inklinuje inam. Jedna k západu a EÚ, druhá k Rusku.

Venoval sa tiež aktuálnej téme o referende, ktoré bolo prednedávnom na Kryme. V diskusii vyjadril svoj názor, že „za pripojenie Krymu k Rusku môžu rôzne zatajené dôvody, ktoré sú závažnejšie ako tie, čo vidíme navonok“.

Prednášky sa zúčastnilo viacero študentov, ktorých téma veľmi zaujala. „Prednáška bola zaujímavá, živá, obohacujúca a diskusia veľmi uvoľnená a plodná. Myslím si,  že nikto zo zúčastnených neľutuje,“ vyjadril sa študent informatiky Matej.

Radomír Vlček ukončil v roku 1981 štúdium histórie na Filozofickej fakulte Brnenskej univerzity, kde získal titul PhDr. Je členom Československej akadémie vied alebo Česko-ruskej komisie historikov. Vlček je autorom viacerých odborných štúdií, recenzií a správ z vedeckého života.Pridaj komentár