Na KU sa diskutovalo o Ukrajine a Rusku

Na pôde Katolíckej univerzity sa rozprávalo o aktuálnej situácii a o vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou pred a po Krymskom referende.

Ružomberok. Katedra histórie FF KU a Katedra žurnalistiky FF KU zorganizovali 20. marca 2014 diskusiu o súčasnej situácii na Ukrajine a o jej vzťahoch s Ruskom v minulosti i v súčasnosti. O úvodné slovo sa postaral člen Česko – ruskej komisie historikov Radomír Vlček.
,,Idea usporiadať diskusiu o Ukrajine a Rusku vznikla spontánne v rámci bežnej komunikácie s pánom Vlčekom, keď bolo potrebné zareagovať na súčasné politické dianie na východ od nás,“ uviedol vedúci katedry histórie Jaroslav Nemeš.
Študenti sa z úst Radomíra Vlčeka dozvedeli o vývoji týchto dvoch štátov od začiatku letopočtu, cez vznik Kyjevskej Rusi až po súčasné problémy. V diskusii boli následne predložené rôzne alternatívy ako krízu vyriešiť.
,,Sankcie voči Rusku nikomu nepomôžu. Môžu spôsobiť len väčšie hospodárske či ekonomické straty,“ odmietol postup EÚ Radomír Vlček a dodal: ,,Ukrajina je akoby hranicou medzi západom a východom, musíme si však uvedomiť, že si kvôli nej nikto prsty páliť nebude.“
Podľa slov vedúceho katedry histórie Jaroslava Nemeša je potrebné o kríze informovať, pretože je najväčšia od rozpadu Sovietskeho zväzu a všetko sa deje veľmi blízko našej krajiny.
,,Verím, že sa konflikt čoskoro uzavrie a ďalšie diskusie sa budú týkať už len odborných problémov,“ uzavrel Jaroslav Nemeš.
Situáciu na Ukrajine veľmi citlivo vnímajú i študenti KU. ,,Na diskusiu som sa veľmi tešila. Média hovoria, že je to na východe dosť zlé, a tak som sa chcela dozvedieť niečo viac.  A musím povedať, že diskusia svoj účel splnila,“ povedala študentka žurnalistiky Mária.

Situácia sa vyhrotila ešte v novembri 2013, kedy sa na Ukrajine nepodpísala asociačná zmluva s EÚ, čo bol spúšťač masových demonštrácií. Všetko vyvrcholilo príchodom ruských vojsk na poloostrov Krym a následným referendom, ktorým sa poloostrov pripojil k Rusku.



Pridaj komentár