Na Orave opäť pretekali psy

ZUBEREC, 23. – 24. februára – V jednom z najchladnejších oravských obcí sa počas uplynulého víkendu konal desiaty ročník majstrovstiev Európy v psích záprahoch. O tituly šampiónov bojovalo viac než 250 psovodov a 1500 psov z rôznych krajín Európy. Najviac prihlásených bolo už tradične z Čiech, Poľska a Slovenska.

Preteky sánkarov sa konali na okruhoch 7 – 11 km v rôznych disciplínach. Múzeum oravskej dediny sa na dva dni stalo štartovacou aj cieľovou rovinkou súťaže. Podľa slov slovenského súťažiaceho Jaroslava Jakubašeka boli podmienky minulý rok lepšie: „Najlepšie sa vždy jazdí po čerstvom snehu, ale od včera sa to všetko topí, takže sa nejazdilo až tak dobre ako pred rokom. Napadlo vtedy takmer päťdesiat centimetrov snehu.“

V niektorých kategóriách boli výsledky veľmi tesné. „Rozhodovali len stotiny a nehodám sme sa niekoľkokrát vyhli len o chlp,“ hovorí Andrej Drabík, víťaz jednej z kategórií. Na prvých priečkach figurovali väčšinou súťažiaci z neďalekého Poľska, ktorí sa záprahov zúčastňujú každoročne.

V zuberskom chotári sa preteky konávajú už desať rokov. Pre fanúšikov bol prichystaný aj bohatý hudobný program. Tento ročník bol hosťom záprahov country spevák Roman Vitkovský, ale do programu sa zapojili aj folklórne súbory nielen zo Zuberca. Diváci mali možnosť odviesť sa na psích záprahoch. V minulých ročníkoch bol prichystaný let balónom alebo bungee – jumping.

Súťažiaci sa museli popasovať nie len s roztápajúcim sa snehom, ale aj s nepríjemným chladom, ktorý však nevadil divákom ani sánkujúcim sa deťom. Tie využili strechu amfiteátra a aj takýmto spôsobom si vychutnali ďalší z chladných víkendov v metropole západných Tatier.Pridaj komentár