Na stretnutí ružomberských autorov sa predstavili aj pedagógovia a študenti KU

V galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku aj tento rok privítali autorov a novinárov žijúcich v meste Andreja Hlinku. Tento rok predstavili svoje diela aj pedagógovia a študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU).

     Už desiatykrát sa v dôstojných priestoroch ružomberskej Galérie Ľudovíta Fullu stretli najlepší spisovatelia a novinári z Ružomberka, aby predstavili svoje diela obohacujúce Slovenskú kultúru. „Som rád, že galéria vydrží toľko osobností,“ prihovoril sa svojim hosťom organizátor projektu Radislav Kendera.

     Na akcii autori nerozprávali iba o svojich knihách. Spoluorganizátor podujatia Matúš Demko predstavil tri dokumenty. Okrem dokumentov Sami o sebe a Organ v nebi, nezabudol spomenúť film 869 dní, ktorý zachytáva stavebné práce okolo Univerzitnej knižnice KU v Ružomberku.

     Demko spolu s docentkou KU Teréziou Rončákovou prezentovali aj svoju knihu nazvanú Reportér Gavril Gryzlov, ktorá vypovedá o jeho živote.

     Okrem významných autorov boli na tomto výročnom stretnutí prítomní aj bývalý predseda Spolku slovenských spisovateľov Jaroslav Rezník, podpredseda Pen klubu Juraj Kuniak, viceprimátor mesta Ružomberok Stanislav Bella a súčasný predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik. Viceprimátor mesta túto akciu vo svojom meste víta: „Vnímam to ako veľké obohatenie kultúry tu v Ružomberku.“

     Cieľom stretnutí je každoročná bilancia nových literárnych diel a predstavenie ich autorov. V rámci programu viceprimátor mesta Ružomberok Stanislav Bella odovzdal Cenu primátora mesta Ružomberok spisovateľovi Ivanovi Kočerovi, opernému spevákovi Jozefovi Ivaškovi a pianistke Stefke Kovačeve Palovičovej.

     O hudobnú vsuvku sa postaral hosť večera Jozef Ivaško a pianistka a Stefka Kovačeva Palovič, odborná asistentka na Katedre hudby na KU.

     Spolok slovenských spisovateľov (SSS) je občianske združenie s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho minulosť siaha do roku 1923. SSS reprezentuje najvyššie hodnoty a osobnosti slovenskej literatúry. Uverejňuje dve odborné periodiká: Literárny týždenník a časopis Dotyky, ktoré vydáva Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov. Činnosť spolku je koordinovaná prostredníctvom svojich pobočiek v Banskej Bystrici, Nitre, Žiline a Košiciach.

Alžbeta Ladňáková

foto: http://www.3dstudio.cz/galerie/budha-galeria-%C4%BDudovita-fullu-ruzomberok-slovakia.htmlPridaj komentár