O ekológii v kresťanských médiách prednášala poľská odborníčka

Prednáška poľskej jazykovedkyne Marzeny Makuchowskej ukončila ružomberskú konferenciu s názvom Božie posolstvo – ľudský jazyk. Vo svojom príspevku Markuchowska priblížila štýl, akým píšu poľskí katolícki novinári o ekologických témach.

V utorok 29. apríla sa v priestoroch Filozofickej fakulty KU konala prednáška  s názvom Štýl hovorenia o ekológii v „Gościu Niedzielnym“. Jazyková odborníčka z Opolskej univerzity sa v prednáške venovala spracovaniu ekologických tém v poľskom katolíckom týždenníku Gosc Niedzielny. Ten vychádza v Katowiciach a má vysokú čítanosť u našich severných susedov. Téma ekológie je živo v poľskej spoločnosti diskutovaná, a preto sa jej venujú i v katolíckej cirkvi.

Podľa Makuchowskej sa novinári v Gościu Niedzielnym snažia zdiskreditovať ekológov namiesto toho, aby sa snažili robiť ekológov aj zo svojich čitateľov. Na základe úryvkov z jednotlivých článkov predstavila jazykové prostriedky a celkové ladenie článkov na témy týkajúce sa životného prostredia. Vo svojom výskume zistila, že novinári sa vyjadrujú k ekológom s iróniou. Človek sa napríklad môže v danom týždenníku dočítať, že títo ekologickí aktivisti chcú, aby bol vytvorený vírus, ktorý by zredukoval počet obyvateľov Zeme.

Jeden z organizátorov konferencie, Rastislav Dluhý, si myslí že v Poľsku v rámci katolíckej cirkvi je akákoľvek téma, nielen ekológia, viac radikalizovaná. „Kresťanskí novinári tam dokážu písať s väčšou vervou. My sa v slovenských náboženských médiách snažíme byť až extrémne nestranní, čo je na škodu,“ dopĺňa Dluhý.

Podľa Dluhého by kresťanskí žurnalisti na Slovensku mali byť schopní pokryť témy všeobecného charakteru. „Je dôležité, či vieme odovzdávať nielen svoje vlastne posolstvo,  ale či dokážeme korektne spracovávať aj iné témy,“ uzatvára Dluhý

Katedra žurnalistiky FF KU od roku 2005 spoluorganizuje konferencie o náboženstve a médiách. Ústrednou témou tohtoročnej konferencie bola problematika náboženského jazyka v médiách. Pozvanie na ňu prijali i hostia z Rumunska či Poľska, medzi nimi aj Marzena Makuchowska.

Mária Šumichrastová



Pridaj komentár