Na univerzite prednášal Ján Mitáč o Viedenskej arbitráži

Študenti diskutovali na tému viedenskej arbitráže. Počas prednášky pozerali aj dokumentárny film.

Ružomberok 20. novembra – Prednášku organizovala katedra histórie Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU). Ján Mitáč rozprával študentom o slovensko-maďarských vzťahoch po Viedenskej arbitráži.

„Hovoril som o výročí viedenskej arbitráže, keď Slovensko prišlo o dvadsať percent územia v prospech Maďarska. Celá táto jeseň je zaujímavá výročiami. Má ho aj Mníchovská dohoda. Tá priamo súvisela s Viedenskou arbitrážou,“ povedal pracovník sekcie vedeckého výskumu v Ústave pamäti národa Ján Mitáč.

Po prednáške premietol aj dokumentárny film Arbitráž. Natočili ho v Ústave pamäti národa a premiéru mal v roku 2011. „Divákom chceme priblížiť osudy obyvateľov. Poukazujeme na to, akým spôsobom veľká politika dokáže ovplyvňovať každodenný život ľudí,“ vysvetlil Mitáč.

Poslucháči prednášky neboli len študentmi histórie, ale aj rôznych iných študijných programov.

„Prednáška bola výborná. Páčil sa mi aj film a hlavne  otázky z publika,“ povedal študent histórie Ján.

„Bolo to zaujímavé, ale mnohé veci som vôbec nepochopila, lebo boli podané komplikovane,“ dodala študentka politológie Veronika.

Viedenská arbitráž bola v roku 1938. V tom čase fašistické Nemecko a Taliansko prinútilo Československo vzdať sa územia na juhu Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Toto územie bolo obývané maďarskou populáciou.

Zuzana Rojíková

 Pridaj komentár