Najhroznejšia zo zbraní je slovo

Hľadáte knihu pôsobiacu ako balzam na ubolenú dušu počas dlhých jesenných večerov? Niečo, čo vás unesie ďaleko od reality života? Záchytný bod?

Skúste tento krát vsadiť na časom a čitateľmi overenú klasiku – Paula Coelha – jedného z najvplyvnejších a najpredávanejších spisovateľov na svete. Jeho najnovší kúsok určite stojí za povšimnutie nemenej ako tie predchádzajúce. Osloví svojou ľahkosťou, omámi sýtosťou a nadobudnutý dojem podčiarkne eleganciou, vkusom a nadhľadom. Prinesie do vášho života nezabudnuteľnú emóciu z umenia. Rukopis z Akkry.

„Hoci úzkosť patrí k životu, nikdy jej nedovoľ, aby ovládla tvoje kroky.“

Dej knihy nás privádza až do Jeruzalema, kde sa zbiehajú nespočetné vojská križiakov pripravujúcich sa na boj. Majú jediný cieľ – zrovnať mesto so zemou. Vtedy však do príbehu vstupuje tajomný Grék menom Kopta, aby prehovoril ako ku kresťanom a židom, tak aj k moslimom. Pokúša sa im vysvetliť, že v živote je podstatné vedieť odpustiť, nájsť múdrosť a riadiť sa morálkou, nie prelievať krv len tak na vnivoč.

 

„Môžu zničiť mesto, ale nepodarí sa im skoncovať s tým, čo nás naučilo.“

Príhovor Gréka k ľudu je rozdelený na 20 kázní, v ktorých sa snaží prítomným vysvetliť, že hodnota naplneného života sa skrýva v skúsenostiach, poznaní múdrosti a pravdy. Občania mu kladú otázky, nad ktorými počas uplynulých dní či rokov uvažovali, a on odpovedá. Ľudia sa ho pýtajú na oddanosť a priateľstvo, lásku, samotu, krásu, strach zo zmeny, úspech, a on im príkladom z jednoduchého života približuje význam každého ich pocitu alebo javu, ktorý si nevedia vysvetliť. Rozpráva im o prekonávaní prekážok a hľadaní príležitostí, no na svet sa pozerá inak ako sme zvyknutí.

„Ľúb. Nehovorím len o láske k druhému človeku. Ľúbiť znamená byť pripravený na zázraky, výhry aj prehry, na všetko, čo sa prihodí každý deň, ktorý nám bolo určené stráviť na tejto Zemi. Ľúb. Lebo ty prvý z toho budeš mať osoh – okolitý svet ťa odmení…“

Autor vo svojej výpovedi znovu spája historické udalosti, ezoteriku a tajomstvo s miernou fikciou, aby čitateľovi ponúkol príbeh vinúci sa nad časom ľahko ako obláčik pary, no zároveň zakotvený v nezastaviteľnom toku času so všetkou svojou dramatickosťou a niekedy až ťaživými momentmi. Knihe to dodáva spád napriek tomu, že neobsahuje hrubú dejovú líniu a ani kvantum postáv, či zápletku. Pokojný ráz textu dáva priestor na zastavenie sa a premýšľanie, no pocit, že na druhý deň možno mnohí z tých žien a mužov, možno aj Kopta, už nebudú žiť – vytvára napätie.

Táto kniha síce nepatrí medzi tie klasické románové klišé so šťastným koncom, ani nie je svetovým bestsellerom a kritici ju nevynášajú do nebies, no má niečo, čo súčasným knihám chýba – myšlienku. Nesie so sebou posolstvo. Uchváti a prinúti vás premýšľať nad tým, kam smeruje váš život.

 

„Beda tým, ktorí nikdy neprehrali. V tomto živote z nich nikdy nebudú víťazi.“

Paulo Coelho sa narodil v auguste 1947 v Riu de Janeiro a veľmi skoro sa rozhodol pre spisovateľskú dráhu. Pracoval ako divadelný herec a režisér, skladateľ a novinár. Z jeho hudobnej spolupráce s Raulom Seixasom vzniklo mnoho brazílskych rockových hitov. Medzi jeho najznámejšie diela patria Alchymista, Brida, Víťaz je sám, Alef a v súčasnosti je pripravovaná kniha s názvom Valkýry.Pridaj komentár