Najlepšie spôsoby ako prezentovať dáta ukázal študentom politológ Matej Hruška

Po minulomesačnej prednáške poľskej novinárky Beaty Biel, pokračoval na katedre žurnalistiky ďalší workshop venovaný dátovej žurnalistike. Tentokrát študentom v rámci tejto problematiky prišiel uplynulú stredu prednášať politológ Matej Hruška.

V poradí druhý workshop o dátovej žurnalistike bol venovaný témam prezentovania dát a ako s nimi správne pracovať. Matej sa sústredil najmä na praktické príklady a študentom ukázal priamo na prednáške aj to, ako dáta správne spracovať rôznymi formami. „Dáta a ich spracovanie je veľmi užitočné a sú veľmi dobrý nástroj na vysvetľovanie komplikovaných javov. Dáta nikdy nehovoria sami za seba, dáta sú iba pracovný materiál z hľadiska novinárskej práce. Ale vždy to, čo tam viete pridať ako novinári je práve vaša interpretácia“, uviedol Matej Hruška.

Matej Hruška predstavil študentom aj svoj projekt, v oblasti inovatívnej online žurnalistiky – Rwanda 20 rokov od genocídy, za ktorý si spolu s kolegom Andrejom Sarvašom zo Sme v roku 2014 odniesli Cenu Google. Okrem toho je Matej spoluzakladateľom stránky Demagog.sk, venovaný politickým diskusiám.

„Bolo to pre mňa veľmi obohacujúce, naučil som sa veľmi veľa o dátovej žurnalistike. Keď som išiel na prednášku o dátovej žurnalistike som veľa nevedel, no teraz mám jasnú predstavu ako dátoví žurnalisti fungujú“, povedal študent žurnalistiky Branislav.

Matej Hruška vyštudoval síce politológiu v Brne, ale niekoľko semestrov sa venoval aj sociológií a žurnalistike. Pracoval pre medialne.sk, EUobserver.com a od seprembra 2012 do 2014 pôsobil v SME. Momentálne pracuje pre SEESAM, ktorí sa venujú komunikácií a prinášajú výsledky vo vzťahoch aj podnikaní.

Autor: Nikoleta Stikičová

Foto: Magdaléna Palúchová

 Pridaj komentár