Najmladšia kandidátka chce ľuďom otvoriť oči

Zuzana Bendíková sa uchádza o miesto v Obecnom Zastupiteľstve prvý krát. Pochádza z 9-člennej rodiny. Je študentkou Katolíckej univerzity v odbore pedagogika. Už druhý rok sa naplno venuje skautingu v role oddielového vodcu a popri tom, si stíha aj zaspievať v speváckom zbore.

Kedže ste nezávislou kandidátkou, museli ste najprv vyzbierať 100 podpisov. Nepochybovali ste o tom, či sa vám ich podarí získať?

Dúfala som, že sa mi to podarí. Aj keď by bolo ľahšie vstúpiť do strany, aby som podpisy zbierať nemusela, riskla som to. Podarilo sa mi ich získať v priebehu troch týždňov, ale myslím si, že je to aj zásluhou mojej mamy, ktorá mi s tým pomohla. Petíciu mala vo svojom stánku so zeleninou a ľudia popri nakupovaní mohli urobiť niečo pre politiku obce. Celkovo sa na mojej petičnej listine vyskytlo 108 podpisov, z čoho som veľmi šťastná.

Nad čím všetkým ste uvažovali, keď ste sa rozhodli nebyť členkou žiadnej strany?

V prvom rade som nechcela nikoho odradiť od voľby môjho mena. Odsúdili by moju kandidatúru len kvôli vybranej strane, bez toho aby sa zaujímali o to, čo nové chcem priniesť. V druhom rade, som chcela byť slobodná vo svojich názoroch a presvedčeniach.

Aj keď sa vo svojom živote venujete mnohým veciam, vstup do politiky ste začali zvažovať až teraz. Prečo?

Spočiatku to bol len taký jednovečerový impulz, povedala som si: ,,Idem to vyskúšať, možno sa niečo zmení!“ Potom som nad tým ale začala uvažovať oveľa intenzívnejšie. Povedala som si, že bude skvelý pocit, ak sa mi niečo podarí v mojej obci zmeniť k lepšiemu. V opačnom prípade, by som vedela, že som to aspoň vyskúšala. Tak vzniklo moje rozhodnutie.

Spomínali ste, že ste otvorená dobrým zmenám. Je niečo, čo by ste chceli priniesť do ,,Tomášovskej politiky?“

O tom mám úplne jasnú predstavu. Chcela by som, aby bolo v obci viac podujatí pre mladých. Mohli by sa viac zapájať do činností obce. Minulý rok totiž obec neorganizovala žiadnu akciu na sv. Mikuláša a deň detí sa neorganizuje už asi 5 rokov. Ak už aj je v dedine nejaká akcia, napríklad na Deň dôchodcov, musíme si volať súbory z okolitých dedín. S tým nesúhlasím už vôbec, myslím že aj Tomášovčania sú dosť schopní na to, aby vedeli vymyslieť kvalitný program.

V obci funguje Skauting a taktiež novovzniknutá organizácia VERBUM BONUM. Nemyslíte, že to je odpoveďou na vašu žiadosť?

Síce tu máme tieto organizácie, je veľmi ťažké udržiavať ich pri živote. Skautingom sa snažíme, deti učiť vyšším životným hodnotám, ako sú tie, ku ktorým sa dopracujú na sociálnych sieťach. Takisto aj VERBUM BONUM dokáže formovať mladých ľudí. Problém je však dlhodobý. Nevieme sa dopracovať k samostatným priestorom. Momentálne sa stretávame vo futbalovej šatni, a to mi nepríde ako úplne vhodné riešenie. Už viackrát sa stalo, že tam deti našli pohodené prázdne alkoholové fľaše. Po takej situácii, je veľmi ťažké deti učiť hodnotám.

Je aj otázka priestorov dôvodom vašej kandidatúry?

Určite áno. Vzniknutý problém chcem však riešiť obšírnejšie, a nielen z hľadiska skautingu.

Existuje v slovenskej politike váš vzor? Prípadne strana, ktorú najviac preferujete?

Nepomenovala by som ho vzorom. Momentálne som však veľmi spokojná s našim terajším prezidentom. Kiska je veľmi ľudský a otvorený. Strany, s ktorými sympatizujem, sú NOVA a SIEŤ.

Je dosiahnutie členstva v Obecnom Zastupiteľstve vašim jediným cieľom, alebo by ste v budúcnosti chceli zastávať aj vyššie funkcie?

Ak by sa mi darilo a ak by ma ľudia vnímali tak, že moje účinkovanie bolo pre nich prínosom, vyskúšala by som sa zapojiť aj do volieb starostu v Spišských Tomášovciach. Zatiaľ je to však veľmi vzdialená budúcnosť, prvoradé je uspieť v komunálnych voľbách. Sama som zvedavá ako to dopadne.

Budú vás vo vašej prípadnej budúcej politike, zaujímať aj financie a ich prerozdeľovanie?

Otázka peňazí je všade veľmi dôležitá. Opäť sa na to pozriem z hľadiska organizácií, pretože nie sú rovnomerne dotované. Futbalisti dostávajú viac peňazí ako skauti. Je v poriadku, že každá obec žije svojim dedinským futbalom, aj napriek tomu aké výsledky dokazuje. Avšak nechápem konkrétny postup prerozdeľovania peňazí, vďaka ktorému si skauti nezaslúžia dostávať rovnaký príjem. Tomuto problému som sa venovala už ako Oddielová vodkyňa a sama som zvedavá, či by som vedela mať na situáciu väčší vplyv po úspešnom zvolení. Chcem do tejto politiky vidieť viac.

Majú podľa vás obyčajní ľudia dosť možností vidieť to, čo sa odohráva na stretnutiach Obecného Zastupiteľstva?

Ľudia sa predovšetkým zaujímajú málo. Ak sa však aj chcú zaujímať a prečitajú si na internetovej stránke uznesenia, sú pre mnohých nezrozumiteľné. Ja, študentka vysokej školy, som naposledy videla len niekoľko tabuliek, no môj brat (študent Managementu), videl veľký dlh. Občania by mali byť informovaní viac a informácie by im mali byť predkladané jednoduchšie, aby vedeli o čo ide. Chcem im otvoriť oči.

Brat, ktorého ste spomenuli, sa tiež nachádza na kandidátskej listine. Je o 4 roky starší. Myslíte, že ak by ste sa stali obaja členmi OZ, vznikali by medzi vami konflikty záujmov?

Napriek vekovému rozdielu, máme obaja veľa rovnakých názorov. Rozdiel je iba v tom, že on sa viac zaujíma o financovanie a ja o mládež. Neviem si predstaviť žeby medzi nami nastal nejaký konflikt záujmov. Ak by k niečomu takému ale došlo, vydiskutovali by sme si to až doma (smiech).

Zažili ste už niekedy veľkú politickú hádku? Ak áno, bola prvým podnetom o váš politický záujem?

Spomínam si na jeden menší spor. Vznikol kvôli prezidentským voľbám. Vtedy som cítila, že sa musím ozvať, a druhej strane ponúknuť pohľad aj z iného konca. Hádka nedopadla veľmi dobre, pretože každý považoval svoje presvedčenie za to správne. Nenašli sme kompromis, ale nakoniec sme sa naučili navzájom rešpektovať. Napriek tomu, toto nebolo prvým podnetom o môj politický záujem. Ten som mala vždy, no nevedela som, že chcem byť súčasťou tohto diania.

Oproti minulým komunálnym voľbám, sa do tohtoročných prihlásilo o 10 ľudí viac. Čomu prikladáte tento rozdiel?

Možno že sa ľudia začínajú viac zaujímať o to, čo sa v ich obci deje. Prestáva im to byť ľahostajné. Už dlhé roky to tu funguje rovnako, a nedivila by som sa keby chceli zmenu. Sama som toho príkladom.

Vaša mama vám pomáhala zbierať podpisy na petíciu, takže sú rodičia spokojní s vašim rozhodnutím?

Jasné. Mamka mi vravela, že je to dobrý nápad, že to mám určite vyskúšať. Sľúbila mi, že ma bude podporovať. Otec reagoval podobne. Presne túto reakciu som od nich aj čakala.

ZuzkaPridaj komentár