Najmodernejšie slovenské múzeum sa nachádza na Liptove

Dnes sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnilo slávnostné otvorenie  vynoveného Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva.

Jedinečné špecializované celoslovenské múzeum zamerané na ochranu prírody a jaskyniarstvo Slovenskej republiky sídli v dvoch neďaleko od seba ležiacich historických budovách v Liptovskom Mikuláši.  Vo svojich stálych expozíciách návštevníkom predstavuje krásu slovenskej živej i neživej prírody.

Hlavnú budovu, ktorá sa nachádza na Školskej ulici, zatvorili pred 4 rokmi, aby vylepšili nielen vonkajší vzhľad jezuitského kláštora, ale najmä jednotlivé expozície.

Pod strechou, v podkrovnej časti, sú návštevníkom predstavené vplyvy človeka na prírodu. Na streche bola vybudovaná rozhľadňa s veľkolepým výhľadom na mesto. V podzemí návštevníkov očarí jaskynný svet. Ťažiskom expozícií je ochrana prírody, ktorá sa nachádza na prvom poschodí.

V múzeu, ktoré sa radí medzi najstaršie na Slovensku, je pre návštevníkov vybudovaný aj náučný chodník. Súčasťou múzea sú moderné a interaktívne expozície, ktoré si môžu návštevníci nielen prezerať, ale aj vypočuť. Ďalším zaujímavým exponátom je skutočná kostra jaskynného leva, nájdeného v najvyššej nadmorskej výške 1300 m.n.m.

Vďaka čerpaniu eurofondov sa na rekonštrukciu a modernizáciu múzea minulo približne 9,5 milióna eur.

                           

                                                                                                                              Michaela Šušová                                                                                                                                                                     foto: mikuláš.sk

 Pridaj komentár