Najväčšie ambície si nechávam pre seba, priznáva Adam Žampa

Pod Tatrami vyrástol lyžiarsky talent menom Adam Žampa. Dvadsaťročný slovenský lyžiar, momentálne slovenský reprezentant vo Svetovom pohári, majster v slalome z Austrálie. To je len pár úspechov z jeho kariéry. Už teraz sa Adam môže pochváliť množstvom medailí zo súťaží alebo spoločným tréningom s legendárnym Body Millerom. Možno z tohto už teraz úspešného lyžiara vyrastie budúci slovenský olympionik a uvidíme ho už v ruskom Soči.

Aké boli vaše začiatky v zjazdovom lyžovaní? Ako ste sa k nemu dostali?
K lyžovaniu ma priviedol môj otec už keď som mal 3 roky. My sme taká lyžiarska rodina. Pretekať som začal, keď som mal 10 rokov. Začiatky neboli najľahšie. Bol som veľmi malý a všetci chlapci boli vyšší ako ja, čiže som nepatril k najlepším. Otec mi však vždy vravieval, že lyžovať sa začína až od juniorov, teda od 15 rokov a mal pravdu.

Čoho všetkého ste sa museli vzdať, aby sa z vás stal dobrý zjazdár?
Doteraz som tomu obetoval skoro úplne všetko. Robím to na 110%. Keď chcete dosiahnúť úspechy, tak musí ísť všetko bokom. To znamená žiadne diskotéky, nechodím vôbec von s priateľmi. Mám len tréningy, preteky a tak dookola. Do toho ešte škola. Ale mňa to veľmi baví. Robím to zo srdcom a veľmi rád.

Kto je vaším lyžiarskym vzorom?
Jednoznačne Bode Miller. Na začiatku ho všetci odsudzovali a dnes je z neho legenda!
V juniorských súťažiach ste dosahovali výborné výsledky. Nedávno ste sa v Austrálii stali majstrom v slalome ako prvý Slovák v histórii. Aké je to byť zrazu známym? Prinieslo vám to do života okrem množstva pozitív aj niečo negatívne?
Bol to výborný pocit vyhrať takéto preteky, ale samozrejme neuspokojujem sa s tým. Chcem ísť ďalej a slávny ešte jednoznačne nie som. Samozrejme veľká sila prináša aj veľkú zodpovednosť, takže teraz musím ešte viac trénovať, aby moje výsledky boli ešte lepšie. Ako negatívum hodnotím fakt, že v športe si raz hore a raz dole. Nie všetci to dokážu pochopiť, pretože ťa chcú vidieť len hore.
V marci ste v Jasnej spolu s Veronikou Zuzulovou vyhrali obrovský slalom. Aký je to pocit byť po boku slávnej Veroniky Zuzulovej? Ste s ňou v kontakte?
Je to super pocit. Veronika niečo veľké už dokázala, pretože patrí medzi najlepšie slalomárky na svete. Som s ňou v kontakte už dlhšie. Trénujem s ňou už štyri roky na sústredeniach aj tu na Slovensku. Dá sa povedať, že je to moja najlepšia kamarátka. Ešte lepšie povedané, je mi ako staršia sestra, ktorá mi vždy pomôže a poradí.

Pochádzate zo Starého Smokovca. V rámci prípravy trénujete aj na Slovensku alebo si volíte zásadne len zahraničné zjazdovky?
Samozrejme trénujem aj doma, najmä v lete kondične. V zime som na Slovensku len veľmi málo. Podmienky tu nie sú také ako v zahraničí.

Na preteky ste sa pripravovali aj so známym Bode Millerom. Dal vám nejaké užitočné rady do budúcnosti?

Bol som s ním na tréningu v rakúskom Pitztal. O radách do budúcnosti sme sa nerozprávali, pretože na tréningu sa musím sústrediť najmä na vlastné jazdy. Ale môžem povedať, že Bode je veľmi zábavný človek.
Ktorá zo zjazdárskych disciplín vám najviac vyhovuje? Slalom, obrovský slalom alebo superkombinácia? Pri ktorom z tejto disciplín sa cítite najistejšie a najviac suverénne?
Najradšej mam obrovský slalom. Dá sa v tom krásne vyžiť. Je to neopísateľný pocit, keď si to režeš pomedzi bránky po ľadovom snehu a 100 kilometrovou rýchlosťou. Priťahuje ma aj zjazd a super G, kde ideš aj 150km/h. V slalome som si najistejší a mám ho veľmi rád. V budúcnosti by som chcel byť v ňom najlepší.

Túto sezónu ste sa prvýkrát predstavili v rámci Svetového pohára v rakúskom Söldene. Ako ste sa cítili po premiére, počas ktorej ste hájili slovenské farby?
Bolo to super. Celý život tam chce človek byť, obdivuje najlepších. A zrazu medzi najlepšími je a chce podať svoje maximum. Je to super pocit a ešte lepší by bol, keby som raz patril k tým najlepším. Ale na to treba ešte veľmi tvrdo trénovať.

Aké máte ambície do budúcnosti a najmä pre tohtoročnú sezónu?
Tie najväčšie ciele si nechávam pre seba v hlave a stále na ne myslím. Predstavujem si ich. Túto sezónu by som veľmi chcel pravidelne bodovať v európskom pohári v slalome a obrovskom slalome. Bol by som veľmi rád, keby som sa vo Svetom rebríčku dostal do prvej 90-ky.Pridaj komentár