Najväčším nepriateľom novinára je lenivosť

RUŽOMBEROK, 20. marca 2012 – Na Katolíckej univerzite v Ružomberku diskutoval so žurnalistami spravodajca denníka SME Daniel Vražda.

Diskusie sa zúčastnilo vyše tridsať študentov, prevažne žurnalistov. Viedol ju hovorca KU Vladimír Buzna. Diskutovalo sa na tému vzťahu hovorcov, PR agentov a novinárov. Daniel Vražda vysvetlil, kto sú títo ľudia a ako pracujú. „Ide o študovaných ľudí, ktorých úlohou je chrániť dobré meno spoločností, či politikov, pre ktorých pracujú,“ objasnil Vražda a upozornil poslucháčov na dôležitosť prípravy sa pred rozhovorom s ľuďmi z tejto brandže. V zahraničí sú PR agenti označovaný aj ako Spin doctors (z ang. slova spin- prevrátiť, pretočiť). „PR agentúry poskytujú novinárom tlačové správy, ktoré sú však vždy kladné, doplnené množstvom nedôveryhodných štatistík a pokiaľ je novinár lenivý, nezistí pravdu a uverejní v médiách neúplne informácie,“ povedal Vražda. Podľa neho je najväčším nepriateľom novinára lenivosť a povrchnosť. Po hodinovej prednáške bol priestor pre diskusiu, do ktorej sa zapojilo viacero študentov.

Daniel Vražda vyštudoval kombináciu Slovenský jazyk a literatúra – filozofia. Tri mesiace pracoval v denníku Pravda a od roku 1998 je spravodajcom a reportérom denníka SME v Banskobystrickom okrese.Pridaj komentár