Najznámejšia benátska tradícia sa začala

Už je v Benátkach každoročným zvykom a vždy privíta obrovské množstvo turistov. Jeho symbolickou črtou sú masky, ktoré sú zhotovované z rôznych materiálov, fascinujú a otvárajú ústa. Tento Karneval je taktiež obdobím, kedy vraj chudobní Benátčania môžu byť aspoň na chvíľu bohatými. Anonymita pod maskou ukrýva veľké dobrodružstvo. Reč je o Carnevale di Venezia alebo o Benátskom karnevale, ktorý sa tento rok začal 11.februára.
Do mesta lagún prichádzajú turisti z celého sveta obdivovať honosné šatstvo a zahalené tváre pod drahými maskami. Anonymita masiek zaručovala Benátčanom slobodu a tento karneval sa považoval za poslednú zábavu pred nadchádzajúcim štyridsať-dňovým pôstom pred Veľkonočnými sviatkami. Benátsky karneval je jeden z najslávnejších svojho druhu, samozrejme až po tom v Rio de Janeiro. Ten benátsky poskytuje prehľad tých najdrahších, najblyšťavejších a najtrblietavejších masiek, kostýmov a takisto všade natrafíte na muzikantov, ktorý tomu všetkému dianiu dodávajú priam hmatateľnú atmosféru. Mesto Benátky však ožíva karnevalom najmä v noci. Námestie sv. Marka sa zapĺňa postavami v kostýmoch a budovy sa premieňajú na konajúce sa bály, večierky a plesy. Takisto sa popri karnevale konajú aj historické sprievody po meste.
Gondolier Paulo poznamenal: „Kto žije v Benátkach musí žiť karnevalom. Keď sem prichádzajú ľudia z celého sveta žiť karnevalom, predstavte si, aké je to pre mňa ako pre Benátčana. Mussolini nám karneval zobral a Benátky zomreli. Teraz sú znova späť, také aké boli predtým.“Pridaj komentár