Najzvláštnejšia dvojica v rockovom svete

Krstný otec punku Iggy Pop vydal v polovici marca svoj sedemnásty album s názvom Post Pop Depression. Na pomoc si zavolal nečakaného hosťa Josha Hommeho. Vznikla zaujímavá kombinácia dvoch výrazných hudobníkov.

Spolupráca Iggyho Popa a Josha Hommeho sa začala celkom nezvyčajne, prostredníctvom SMS-ky, ktorú Pop odoslal Hommemu. Stálo v nej, že by mohli spolu niečo nahrať alebo napísať. Líder kapely Queens Of The Stone Age a zároveň bubeník v zoskupení Eagles of Death Metal ponuku bez váhania prijal. Krstný otec punku poslal Hommemu zásielku, ktorá obsahovala jeho eseje, poéziu, rozhovory a niektoré texty, ktoré sa spájajú s jeho životom v Nemecku a s Davidom Bowiem. Homme, ktorý je zároveň jeho veľký fanúšik, ostal natoľko uchvátený, že sa mu tri mesiace neozýval a pracoval na textoch. Potom začali znova aktívne komunikovať, vymenili si svoje výtvory a dohodli sa na nahrávaní albumu v tajnosti. Nahrávanie trvalo dva týždne v Hommeho domácom štúdiu a potom týždeň v štúdiu Pink Duck. Na pomoc si prizvali  Matthewa Heldersa (bicie) a Dean Fertita (klávesy, basgitara, gitara). Album má deväť piesní. Nahrávanie si financovali obaja hudobníci sami. Chceli sa tak vyhnúť tlaku, ktorý by na nich vyvíjali hudobné vydavateľstvá. Album je podľa nich stvorený pre počutie, nie pre peniaze, čo je aj na výslednom efekte počuť.

Témami albumu sú smrť, nepotrebnosť, spomienky na Davida Bowieho. Neboli by to Pop a hlavne Homme, keby chýbal sexuálny podtón a narážky.

Homme aj Pop si dobre uvedomujú svoju pominuteľnosť. Obaja s ňou boli v poslednej dobe konfrontovaní. Pop sa vo svojich šesťdesiatich ôsmich rokoch  len prizerá, ako jeho búrlivá generácia rockerov vymiera. Najviac ho zasiahla strata dobrého priateľa Davida Bowieho, ktorého si pripomenul v piesni German Days. Homme, je síce mladý a to štyridsaťdva ročný, no i jeho zasiahli tragické udalosti v podobe teroristických útokov na jeho kapelu v klube Bataclan. A tak smrť označujú v pesničke American Valhalla takto: „Death is the pill that’s hard to swallow.“ – Smrť je pilulka, ktorá sa ťažko prehĺta.“

Po hudobnej a textovej stránke je album znamenitý. Autori sa skvele dopĺňajú. Pop je nestarnúci rebel, ktorý sa búri ešte aj proti smrti. Stále svojim spevom pripomína nahnevaného teenagera, akým bol na začiatku svojej kariéry.  Homme zas nie je len fanúšik, ktorý by robil vokály, tupo brnkal do gitary a kopíroval štýl svojho idola. Pridáva k dielu svoj typický ráz a energiu. Najviac to cítiť v piesňach ako American Valhalla. Pop a Homme určite týmto počinom nesklamú žiadnych svojich fanúšikov. Celý album a najmä single ako Break Into Your Heart alebo Gardenia budú ešte dlho rezonovať v ich mysliach.

Eva NiňajováPridaj komentár