Naozaj muži nenávidia ženy?

Existujú muži, ktorí ubližujú a podceňujú ženy. Už od dávnych čias muži využívali ženy ako lacný tovar. Predávali ich, nevážili si ich a správali sa k nim horšie ako k zvieratám. Je tomu tak aj dnes, keď sme si rovní a keď sa čoraz viac žien prikláňa k feminizmu? Nielen na tento problém si utvoríte svoj názor po prečítaní prvej časti trilógie Steiga Larssona Muži, ktorí nenávidia ženy.

Novinár Mikael Blomkvist je odsúdený za ohováranie významného švédskeho podnikateľa. Jeden z najbohatších Švédov Henrik Vagner mu ponúkne prácu – napísať kroniku svojej rodiny. Z písania kroniky sa však stane vyšetrovanie záhadného zmiznutia Henrikovej vnučky Harriet spred tridsiatich rokov. Mikael sa teda presťahuje do dedinky na severe Švédska, kde sa aj napriek všetkým nástrahám a intrigám Vagnerovho klanu snaží tomuto zmiznutiu prísť na koreň.

Počas písania kroniky prichádza na mnoho zaujímavostí a špiny, ktorú ukrýva rodina Henrika Vagnera. S pomocou geniálnej hackerky Lisbeth Salanderovej čoraz hlbšie preniká do záhad rodiny a odhaľuje pravdu o mužoch, ktorí nenávidia ženy.

Postava Lisbeth Salanderovej je neuveriteľne záhadná. Pracuje pre Milton Security a jej poslednou prácou bolo sledovať Blomkvista. Vtedy ešte netušila, že s ním bude pracovať na zistení, čo sa mladej Harriet stalo. Lisbeth je typická nie len absenciou emócií, ktorá neprekáža len jej nadriadenému, ale aj kolegom. Oblieka sa výlučne do čierneho, jej tvár je pokrytá piercingami a cez celý chrbát má vytetovaného obrovského draka.

O jej minulosti sa dozvedáme postupne len vďaka malým detailom. Po smrti jej dlhoročného poručníka a správcu majetku sa dostáva do rúk advokáta Bjurmana, ktorý využíva jej bezvýchodiskovú situáciu. Napriek všetkému sa však dokáže postaviť opäť na nohy a šikovne sa zbaviť jeho prenasledovania. Anglický názov knihy – Girl with the dragon tatoo – nič netušiacim čitateľom odkrýva to, že celá trilógia je vlastne príbehom tejto zvláštnej a vraj nesvojprávnej Lisbeth, ktorá má mimoriadne vyvinuté nie len logické myslenie, ale dokáže niečo, o čom by sa väčšine z nás ani nesnívalo.

Na knihe je zaujímavé, že nič nie je také ako sa zdá. Je plná prekvapivých momentov a len ťažko sa od nej dokážete odtrhnúť. Samotné vyšetrovanie bude plné záhad a nástrah, ktoré budú Lisbeth s Mikaelom musieť prekonať. Dej je plný zákerných postáv a len málokomu sa dá veriť. Na začiatku sa Vám môže zdať, že ide len o prosté vyriešenie zmiznutia, ale počas čítania sa do príbehu zapletie omnoho viac a budete mať čo robiť, aby ste sa nestratili.

Štyristodvadsať strán sa vám určite nebude zdať ako štyristodvadsať strán a budete chcieť stále viac. Pre milovníkov zamotaných kriminálok je táto kniha ako stvorená. Niektorí z Vás záhadu možno vyriešia, ale po prečítaní knihy budete určite prekvapení. Časopis Millenium, kde Mikael pracoval očistí svoje meno a Mikael dokáže, že významný podnikateľ, ktorý ho obžaloval z ohovárania nie je neviniatko.

Prvý diel trilógie získal hneď po svojom vydaní cenu za najlepší severský kriminálny román. Krátko po vydaní bol preložený do tridsiatich jazykov. Celá trilógia bola sfilmovaná dánskymi tvorcami, ale Muži, ktorí nenávidia ženy majú aj svoj hollywoodsky trhák, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Daniel Craig.

Steig Larsson bol švédskym novinárom a odborníkom na antidemokratické, pravicovo – extrémistické a nacistické hnutia. Zomrel v roku 2004, krátko po tom, čo odovzdal rukopisy trilógie Millenium. Séria kníh sa okamžite stala medzinárodným bestsellerom.Pridaj komentár