Naši študenti štartovali na SZU v Granade

Na 27. Svetovej zimnej univerziáde (SZU) reprezentovali Slovensko aj dvaja študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku, alpský lyžiar Martin Hyška a hokejista Peter Gapa. Hostiteľskými krajinami SZU 2015 boli španielska Granada a slovenské Štrbské pleso spolu s Osrblím, kde sa konali preteky v biatlone. Obidvaja naši reprezentanti súťažili vo svojich športoch v Španielsku.

Hyškovi sa najviac darilo v slalome

Alpský lyžiar Martin Hyška na SZU štartoval v troch disciplínach. Prvé vystúpenie rodákovi z Humenného nevyšlo podľa predstáv, keď v alpskej kombinácii preteky nedokončil. Rovnako sa mu nedarilo v ďalšom vystúpení v Granade, keď neprišiel do cieľa ani na trati obrovského slalomu. Až do tretice sa Hyškovi podarilo umiestniť, keď skončil dvadsiaty prvý v slalome. Ešte po prvom kole bol na 32. priečke, no v druhom kole šiel o 4,07 sekundy rýchlejšie a polepšil si o jedenásť pozícii. Preteky dokončilo 28 súťažiacich.

Gapa najproduktívnejším hráčom i najlepším strelcom turnaja

Hokejová reprezentácia Slovenska aj s našim študentom Petrom Gapom obsadila konečné 5. miesto na turnaji, keď si v rozhodujúcom zápase poradila s Japonskom 8:3. „V tíme bola výborná atmosféra, sadli sme si ako kolektív, či už na ľade, alebo mimo neho. Vzhľadom na to, že sme sa pred turnajom nepoznali, tak sa vytvorila skvelá partia, čo ma prekvapilo a potešilo,“ zhodnotil po turnaji Peter Gapa a doplnil: „Určite sme mali na viac. Škoda silného žrebu, keď sme do štvrťfinále dostali Rusov, ktorí to nakoniec vyhrali. Obhájili sme ale 5. miesto spred dvoch rokov z Trentina, takže je to celkom dobrý úspech.“

Individuálne sa na turnaji Petrovi veľmi darilo, keď sa predstavil vo všetkých šiestich zápasoch našej reprezentácie a pripísal si v nich 12 kanadských bodov za 7 gólov a 5 asistencií. Stal sa tak najproduktívnejším hráčom celého turnaja a so siedmimi gólmi zároveň aj najlepším strelcom.

„Pred turnajom som s takýmto úspechom nepočítal. Bodovo sa mi darilo skoro v každom zápase. Nakoniec som sa ocitol prvý v tabuľke produktivity, čo ma teší, ale radšej by som to vymenil za medailu,“ priznal odchovanec popradského hokeja.

Rozhodujúci nájazd proti USA

Po postupe zo skupiny sa slovenskí univerzitní hokejisti stretli vo štvrťfinále s Ruskom, ktorému podľahli vysoko 0:7. Z hry o medaily tak boli vyradení a ostali im len zápasy o 5. až 8.miesto.

„S Rusmi sme dostali tri rýchle góly, čo ich dostalo do hernej pohody. V druhej tretine sme boli aktívnejší ako oni, ale nepodarilo sa nám streliť gól. Na konci tretej tretiny sme odišli fyzicky a dostali ďalšie 4 góly. Škoda, pokojne to mohlo skončiť aj krajším výsledkom,“ myslí si Peter Gapa.

V zápase o 5. – 8.miesto naši narazili na USA a po sľubnom úvode, keď sme po prvej tretine vyhrávali už 4:1, sa zdalo, že všetko pôjde hladko. Do konca zápasu však góly strieľali len Američania, ktorí päť sekúnd pred koncom vyrovnali na 4:4. Ani po predĺžení sa výsledok nezmenili a tak prišli na rad nájazdy.

Rozhodujúci nájazd premenil práve Peter Gapa, študent Katolíckej univerzity v Ružomberku. Bekendovým blafákom zasunul puk do siete pomedzi nohy brankára USA a Slováci sa tak mohli tešiť na zápas o 5. miesto.

„Na nájazdy si verím, inak by som do toho nešiel. Šiel som druhý v poradí, takže najskôr som si pozrel brankára, aký ma postoj pri prvom blafáku. Rozhodol som sa, že skúsim zakončiť tak, ako to robím zvyčajne. Bol som rád, že mi to vyšlo,“ tešil sa z rozhodujúceho nájazdu najproduktívnejší hráč turnaja.

Ďalšia cesta zatiaľ otázna

Posledný zápas turnaja vyšiel Petrovi výborne, keď sa bodovo presadil najvýraznejšie. V zápase o 5. miesto pomohol k výhre Slovenska hetrikom, ku ktorému pridal ešte dve asistencie. Aj vďaka nemu tak Slovensko porazilo Japonsko vysoko 8:3. Po návrate zo SZU nehrá v žiadnom klube a nemá ešte jasno, aký dres bude v budúcnosti obliekať.

„Momentálne mám už po sezóne a snažím sa pripraviť na tú ďalšiu. Kde budem pôsobiť je zatiaľ otázne.“

Peter Gapa študuje na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity odbor manažment na detašovanom pracovisku v Poprade. Momentálne je v treťom ročníku a za pár mesiacov by sa mal stať bakalárom. Štúdium doma si pochvaľuje, vďaka individuálnemu študijnému plánu sa môže naplno venovať hokeju.Pridaj komentár