Neskrotná bola venovaná Jobsovi

Už od dávnych čias sa z generácie na generáciu odovzdávajú tajuplné príbehy a legendy o bájnych kráľovstvách, vyhratých bitkách a stratených princeznách. Najnovší animovaný film z dielní Disney a Pixar prináša podobnú legendu, a to priamo zo Škótskej vysočiny. Rozpráva príbeh o mladej princeznej Meride, ktorá sa vzoprie tradíciám svojej krajiny a rozhodne sa nájsť svoj vlastný osud.

Merida sa odmalička ponáša skôr na svojho otca, kráľa Fergusa. Ovláda umenie lukostreľby, jazdí na koni a je odhodlaná ísť si v živote svojou vlastnou cestou. Myslí si, že s mamou, kráľovnou Elinor nemá nič spoločné. Ich hádky sa ešte znásobia s pripravovanými zásnubami. Merida sa vzoprie starému zvyku zasvätenia pánom zeme. Svojim činom urazí lordov MacGuffina, Macintosha a Dingwalla, čím nechtiac rozpúta v kráľovstve chaos a besnenie. Keď sa s prosbou o pomoc obráti na výstrednú starú čarodejnicu, dostane prekliate želanie a svoju mamu premení na medveďa. Aby mohla zachrániť, čo pokazila a zlomiť príšernú kliatbu, nasleduje nebezpečné sily a objaví význam skutočnej odvahy.

Pixar upustil od príbehu hračiek, áut, farebných rybiek a znova vsadil na príbeh o ľuďoch. Dokonca prvýkrát dosadil do úlohy hlavnej postavy ženu. A urobil dobre, pretože škótsku princeznú s ohnivými vlasmi a temperamentom si každý zapamätá. Problémy s pubertou a rodičmi sú bližšie skôr starším deťom, ale aj tí najmenší si prídu na svoje. Pixar sa dokonale pohral s animáciou ľudí aj zvierat, príbeh dotvára škótska hudba a dej je plný vtipných situácií, na ktorých sa zasmejú aj dospelí.

Režisérka Brenda Chapman Neskrotnú považuje za rozprávku, ktorá sa nesie v tradícii Hansa Christiana Andersena a bratov Grimmovcov. Brendu neskôr z postu režisérky odvolali a nahradili ju Markom Andrewsom. V záverečných titulkoch sú ako režiséri uvedení obaja. Pixar venoval tento film Stevovi Jobsovi, ktorý patril medzi zakladateľov štúdia. Jedna z postáv nesie meno lord Macintosh a scéna, kde Merida je jablko nebude tiež náhodná. Neskrotná získala hneď dve ocenenia, Oscara a Zlatý glóbus za najlepší animovaný film roka 2012.

Ilustračné foto: fanpop.comPridaj komentár