Neúspešné referendum rozdelilo Slovákov na dva tábory

Okrem tvrdej porážky pre Alianciu za rodinu prinieslo referendum medzi Slovákov množstvo konfliktov. Búrlivým diskusiám sa nevyhli ani študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku.

RUŽOMBEROK. V poradí ôsme referendum na Slovensku riešilo otázku registrovaných partnerstiev dvoch ľudí rovnakého pohlavia, ich právo na adopciu dieťaťa a taktiež otázku sexuálnej výchovy pre deti v školskom veku. Aj napriek veľkým očakávaniam zo strany iniciátorov a hovorcov Aliancie za rodinu sa úspech nekonal. Na referende sa zúčastnilo len 21,41 percenta voličov.

Pre väčšinu Slovenska sa stalo referendum hlavnou témou uplynulých týždňov. Svoje stanovisko zaujala aj Katolícka univerzita v Ružomberku na svojej oficiálnej webovej stránke, na ktorej vyzvala študentov k aktívnemu využitiu hlasovacieho práva a pozitívnemu vyjadreniu v referende.

Aj napriek katolíckemu duchu univerzity sa však na jej pôde našli študenti, ktorí snahu o zachovanie tradičnej rodiny považovali za zbytočnosť. „Toto referendum boli len zbytočne vyhodené peniaze. Slovensko by malo riešiť zásadnejšie otázky ako je referendum,“  povedala študentka žurnalistiky Zuzana. „Nebola som hlasovať na referende, pretože si nemyslím, že je správne rozhodovať o živote a šťastí niekoho iného. Mne osobne by tiež prekážalo, ak by niekto hlasoval proti tomu, aby som si mohla zobrať svojho priateľa a adoptovať si s ním dieťa z detského domova,“ doplnila ju spolužiačka Klaudia.

Študenti KU viedli diskusiu v rôznych skupinách na sociálnych sieťach, kde vyjadrovali svoje názory. „Toto referendum je prospešné pre všetkých, ktorí chcú zachovať tradičnú rodinu na Slovensku a bojovať za prirodzenosť, ktorá je vo svete Bohom daná,“ vyjadril sa jeden zo študentov vo svojom komentári. Postavil sa v ňom na stranu zástancov tradičnej rodiny a neváhal zahlasovať „3x áno“.

Hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík skrývajúci svoje sklamanie z prehry, presviedčal médiá o svojom optimizme z výsledku referenda. „Ďakujem skoro miliónu ľudí, ktorí prišli a vyjadrili svoj názor, je to dobrodružstvo, ktoré začína. Je to niečo neuveriteľné, niečo cenné a tak zaväzujúce,“ vyjadril sa pre internetový portál aktuality.sk Chromík, ktorý prisľúbil obci, kde bola najvyššia účasť, guláš zdarma.

 

Autor: Petra MikulajčíkováPridaj komentár