Nič nás nerozdelí

Katastrofický triler španielskeho režiséra Juana Antonia Bayonu prináša pohľad na ničivú silu tsunami. Je nakrútený podľa skutočných udalostí z 26. decembra 2004, keď juhovýchodné pobrežie Ázie zasiahli obrovské vlny. V tom čase sa Quique, María a ich traja synovia Lucas, Tomás a Simón rozhodli prežiť Vianoce na dovolenke v thajskom Khao Lak.

Naomi Watts si svojím stvárnením Maríe vyslúžila nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Po jej boku sa predstavil pôvodom škótsky herec Ewan McGregor. Zohratá dvojica (ako pár sa spolu objavili už vo filme Hranice života) si s deťmi vychutnáva sviatočnú pohodu a snaží sa nemyslieť na prácu. Stačí pár sekúnd a idylka sa mení na boj o prežitie s masou vody všade naokolo.

Strhujúcu atmosféru podčiarkuje vhodný výber hudby. Fernando Velázquez sa pohráva s emóciami striedaním melodickej s dramatickou piesňou. Ako naznačuje originálny názov Lo Imposible (Nemožné), to, čo naši hrdinovia zažijú, je na hranici reality. Postava najstaršieho syna Lucasa (Tom Holland) zobrazuje, kam až človek môže zájsť vo vypätých situáciách. Je silný a odvážny, keď najprv pomáha matke a neskôr aj úplne cudzím ľuďom.

Dej je popretkávaný dojemnými momentmi. Napriek tomu, že divákovi ponúka obmedzený pohľad jedinej rodiny na všadeprítomnú ľudskú tragédiu, dokonale vystihuje jej podstatu.Verne totiž zobrazuje chaos, zmätok, paniku a iné obrazy, akým sa svedkovia nešťastia nevyhnú.

V Španielsku má režijný počin Bayonu veľký úspech. Od uvedenia do kín zarobil zatiaľ celosvetovo viac než štvornásobok nákladov.

Foto:  csfd.cz, galéria filmuPridaj komentár