Nie každý pozná zákulisie bulváru

V článku v denníka SME, ktorý napísal Karol Sudor: „šéf bulváru: áno Bartošovú naozaj zabijeme“ bulvárny novinár Pavel Novotný priznáva, že tí čo robia bulvár, tak to robia pre peniaze, lebo článok je oveľa rýchlejšie napísaný, ak sa jedná o uspokojovanie čitateľov pikoškami. Pre SME uviedol v rozhovore Pavel Novotný: ,,je to len uspokojovanie masy, ktorá potrebuje mať informácie schované medzi ženskými „kozami“ a futbalovou loptou. Lenže čitatelia žurnalistiku ani nevyžadujú, stačí im skratkovitá a zábavná informácia.“ Šéf bulváru s tým nakladá ako s povolaním. Ľuďom prostredníctvom bulváru ubližuje, rozbíja rodiny, či spôsobuje psychické ujmy. Zato, že to priznáva a neklame seba ani druhých ma môj rešpekt, hoci ja by som s tým morálne problém mala. No on tu rolu akceptoval a zrejme je v tom dobrý. On je len produkt – ktorý vyrábajú ľudia, ktorí toto vyžadujú a chcú za to platiť (nákupom tlače, pozeraním reklamy). Ľudia si vždy nájdu svojho kata, ktorí za nich urobí špinavú robotu. Na vine je predovšetkým 1,7 milióna čitateľov, ktorí si každodenne objedávajú to, aby ‚celebritám‘ bol ničení život.

Mediálne známe meno Iveta Bartošová sa preslávila v posledných rokoch tým, je objektívne psychicky chorá a závislá od alkoholu. Je veľmi zaujímavé, ako ľudia dokážu pozdvihovať, poukazovať, či zvýrazňovať chyby druhých. Je pravdou, že sa toho veľmi veľa v médiách o tejto žene rozpráva, či píše no ja si myslím, že sa toho veľa v médiách o tejto žene rozpráva, či píše, no ja si myslím, že na základe takýchto výpovedi nemožno hodnotiť človeka. Mnohí by ste mi teraz mohli oponovať, tým, že existuje vyspelá technika, ktorá dokáže zaznamenať hocičo, no aj napriek tomu vždy to môže byť aj upravené, či respektíve vyfotošopované. No aj napriek tomu – minca má vždy dve strany a to si treba uvedomiť. Skoro nikto nepozná prečo táto osoba ktorú spomínam žije takto, všetko môže mať aj druhú stranu mince. Nie je dobré hneď niekoho odsúdiť ako to spravil pán ho nepoznáme. Poznám ľudí, o ktorých média inak rozprávajú vidia ich v inom svetle ako naozaj sú.

Za všetko v podstate môže to, aby bulvárni novinári mali pestrejšie články, aby sa im zvyšovala čitateľnosť. Ľudí dnešnej doby nezaujíma to, čo dobré spravila osoba ale to, čo človek pokašlal. Bulvárni novinári parazitujú na chybách, ktoré celebrity spravia. Novinár Pavel Novotný sa vyjadril v rozhovore aj k parazitácii na Ivetu Bartošovú: ,,Dopyt po nej je neskutočný, články o nej si otvárajú aj ľudia, ktorí bulvár nečítajú. Vtedy idú hranice nabok a budeme na nej parazitovať až do konca a ešte pol roka po ňom.“

Vydavateľstva majú ekonomiku prepracovanú na takej úrovni, že si vedia dovoliť paparatzovať na človeku. Niekedy sú státisícové odškodnenia nepríjemné, no bulvár to neodradí, lebo to nie je ekonomicky likvidačné. Alibizmus – vďaka nemu môžu písať fakticky hocičo, lebo sa obránia slovíčkami „údajne, vraj“ a sú to teda neirelevantné informácie, ale sú to pre čitateľa nejaké informácie.

Bulvár rád kope do trosiek, lebo drvivá väčšina ich čitateľov sa psychicky ukojí nad tým, že ešte existuje niekto na tom horšie, ako ja. No taktiež vždy existuje niekto, kto tomu druhému bude niečo závidieť, či je to sused, alebo kolega, alebo politik, či iná verejne sledovaná osoba. No pravda je tiež v tom, že ak by nebol o takú Bartošovú, Bučkovcov, Mojsejovcov a podobné osoby záujem, nikto by to nepísal. Ohromné množstvo ľudí, ale práve toto zaujíma a Pavel Novotný je vlastne iba taký sprostredkovateľ niečoho čo ľudia chcú.

Keď už spomínam tvrdý bulvár, tak Karol Sudor z denníka SME zverejnil 28.1.2007 rozhovor s bulvárnym novinárom Tomášom Holetzom: Vedieť Písať? Načo?.

Išiel robiť dobrovoľne, dokonca z vlastnej iniciatívy. Sám sa prihlásil na tú najšpinavšiu robotu, hlavne preto, aby to zažil, vyskúšal si to.

Zákon bulvárny novinár neporušuje z lásky k pravde ale pre peniaze. Pretože keď nezákonne získa nejakú informáciu, tak to noviny zverejnia a zarábajú na tom. Citujem Tomáša Holetza: ,,Minulý rok som na Štedrý deň naháňal Boučkovú s Novotným.“ V tomto už nie je ľudskosť, keď ani sám novinár ktorý ten článok, respektíve fotografiu chce zohnať si nechce užiť ani len sviatky pokoja so svojimi milovanými. Možno na druhej strane sú jeho milovanými tí ktorých rád prenasleduje ako paparatzi a nedá im „voľno“ ani na Vianoce.

Na Slovensku žijú takí istí ľudia ako kdekoľvek na svete. A všade vo svete sa bulvár číta. To je v poriadku. Horšie je pokrytectvo niektorých ľudí, ktorí na bulvár povedia: „No fúúj !“ …a pritom im z nákupnej tašky trčí Nový Čas. U bulvárnych novín platí tak ako všade, zákon dopytu a ponuky. Hádzať celú vinu na hyeny novinárov je tiež pokrytecké, ak sú oni hyeny, potom sú nimi aj davy čitateľov, ktorí umožňujú bulváru žiť.

Myslím si, že keď človek slušne žije a slušne sa vyjadruje vždy a všade, je určitou morálnou autoritou. Keď sa človek v súkromí správa ako zver a navonok sa snaží hrať na moralistu, je to pokrytec. Keď je niekto vulgárny barbar v súkromí a sprava sa tak aj navonok, je aspoň úprimný. Myslím si, že Holetz nie je priamo morálna autorita, ale podľa toho ako sa vyjadruje je iste úprimný a to na mňa urobilo lepší dojem, akokeby bol pokrytec a v rozhovore by sa hral na svätého. Čo sa tyká obsahovej stránky, rozhovor je skvelý myslím, že Karol Sudor je šikovný muž. Tento rozhovor nastavuje čisté zrkadlo nášmu úbohému showbiznisu a jednoduchým jazykom hovorí pravdu.

Podľa mňa, ako skúsený redaktor so schopnosťami, skúsenosťami a kontaktmi môžeš dostať rovnaký plat v serióznych novinách i v bulváre, len musíš mať vnútornú motiváciu, ktorá ťa vedie, ktorá ti dáva aktívny postoj k vyhľadávaniu i zanechať si v sebe nejakú tú česť a morálny postoj k veci.Pridaj komentár