Novinárka Miroslava Kernová: Píšte tak, ako rozprávate. Jednoduchým jazykom

Miroslava Kernová, ktorej blog patrí k najčítanejším na Slovensku, hovorila o investigatívnej žurnalistike a podelila sa o svoje novinárske skúsenosti.

RUŽOMBEROK, 25. február 2014. V utorok sa na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku konala diskusia so zakladateľkou webu Omédiách.com Miroslavou Kernovou. Študentom žurnalistiky hovorila o svojich novinárskych skúsenostiach, etike žurnalistiky a najmä o investigatívnej žurnalistike.

Investigatívna žurnalistika je ako hľadanie pravdy. Ide tu o odhaľovanie korupcie, klientelizmu, podvodov. Investígatívni novinári často zverejňujú informácie na hrane zákona, aj za cenu toho, že môžu čeliť rôznym nepríjemnostiam, zastrašovaniu, trestným oznámeniam, žalobám. Pri takejto žurnalistike je veľmi dôležitý morálny profil človeka, ktorý píše. „Ivestigatívny novinár si musí držať morálny kredit, aby to, čo napíše, nemohlo byť spochybnené a použité proti nemu,“ vysvetlila Miroslava Kernová.

Študentom dala niekoľko žurnalistických rád. V dnešnej žurnalistike je trend napísať na malom mieste veľa informácií. „Píšte tak, ako rozprávate, jednoduchým jazykom. Je dôležité písať krátke články. Tvoria sa oveľa ťažšie, no je potrebné sa to naučiť. Lepšie sa chápu a viac ľudí si ich  prečíta,“ povedala Miroslava Kernová.

Diskusiu organizovala Katedra žurnalistiky FF KU. „Snažíme sa pozývať na tieto diskusie ľudí z praxe. Je dobré, keď sa študenti majú možnosť s nimi stretnúť a dozvedieť sa viac  o tom, ako to funguje,“ vyjadril sa Peter Kravčák.

Miroslava Kernová pochádza z Kežmarku a vyštudovala históriu a estetiku na UKF v Nitre. V minulosti pracovala pre denník SME a neskôr pre týždenník Trend. To ju inšpirovalo k vytvoreniu webu Omédiách.com.Pridaj komentár