Novým prezidentom je milionár bez politickej skúsenosti

V sobotu 29. marca 2014 si Slovensko zvolilo svojho prezidenta. Stal sa ním Andrej Kiska. Kiska je prvým prezidentom bez politickej skúsenosti, ale aj komunistickej minulosti.

Prezidentský súboj medzi Andrejom Kiskom a Róbertom Ficom sa skončil Kiskovým víťazstvom. Nezávislý kandidát Kiska zvíťazil s náskokom 19,2%. K volebným urnám sa dostavilo 50,5% voličov. Novozvolený prezident Kiska chce, aby ho po piatich rokoch ľudia vnímali ako toho, kto vrátil dôveru v prezidentský úrad. Svoj prezidentský plat venuje chudobným, no svojich podielov vo firmách sa nevzdá. „Na Slovensku je veľmi veľa rodín, ktoré bojujú s osudom a nevedia si rady. Som presvedčený, že nebude problém nájsť vhodných príjemcov,“ povedal Kiska vo vysielaní Rozhlasu a televízie Slovenska.

Na tému nového prezidenta bez politických skúseností sa vyjadril aj politológ Ivan Rončák, vyučujúci z katedry politológie na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity: „To je tak, ako keby ste boli vážne chorí. Musíte podstúpiť operáciu a teraz sa musíte rozhodnúť,  či sa necháte operovať človekom, ktorý každú operáciu zbabral alebo takým, ktorý nikdy neoperoval a ešte sa tým chváli. Ale môže to dopadnúť tak, že človeku, ktorý ešte nikdy neoperoval sa to podarí lepšie ako tomu, ktorý to pri každej príležitosti zbabral.“

Andrej Kiska získal v druhom kole prezidentských volieb 59,5% hlasov. Róbert Fico získal 40,6% hlasov. „Volil som Roberta Fica, pretože má lepšie vzťahy so zahraničnými pracovníkmi a má lepšie styky s verejnosťou ako Kiska,“ povedal Jozef z pedagogickej fakulty.

Andrej Kiska je slovenský filantrop a bývalý podnikateľ. Ja zakladateľom splátkových spoločností Tatracredit, Triangel a Quatro. Taktiež je aj spoluzakladateľom najúspešnejšej charity a nadácie Dobrý Anjel. V roku 2011 mu bolo udelené ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu. Kvôli kandidatúre na prezidenta sa vzdal funkcie predsedu správnej rady nadácie Dobrý Anjel.

Veronika GrečnárováPridaj komentár