O výstavbe knižnice vznikol film 869 dní

Študenti a zamestnanci Katolíckej univerzity v Ružomberku natočili film o výstavbe Univerzitnej knižnice. Film sa volá 869 dní, čo symbolizuje počet dní stavania knižnice.

Ružomberok, 24. septembra – Film mal premiéru v Ružomberskom kine Kultúra. Zachytáva stavbu knižnice a jej dôležitosť pre univerzitu. Autori filmu približujú stavbu cez príbehy ľudí, ktorí sa na stavbe podieľali.

„Keď začali celé stavenisko pripravovať, uvedomil som si, že tu má vzniknúť čosi veľké. Niečo, čo by malo poslúžiť ľuďom a spontánne mi napadlo, že by bola škoda, aby takýto projekt nebol zdokumentovaný aj filmovo,“ hovorí o svojej prvej myšlienke dokumentárneho filmu hlavný autor, režisér a scenárista Matúš Demko.

Na filme sa podieľalo niekoľko kameramanov. Hlavným z nich bol Jakub Krška, ktorý stavbu monitoroval. „Aktívne som kameroval už od roku 2011, potom sa stavba zasekla a pokračovali sme v roku 2012. Boli sme tam približne 25 krát asi po štyri hodiny. Natáčali sme detaily, celky aj panoramatické zábery. Najväčším problémom bola prašnosť a vlhkosť, ktorá škodí kamerám,“ hovorí Krška. V dokumente nechýbali ani zábery lietajúcej kamery.

Dokumentárny film 869 dní sprevádza hudba, ktorú zložili študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku Ján Zborovjan a Pavol Sokolský. „Hudba k filmu pokrýva široké spektrum od elektronickej hudby, house, drum and base až po ambientný štýl. Na koniec filmu sme zakomponovali aj orchestrálnu hudbu, ktorá do filmov patrí,“ doplnil o soundtracku k hudbe Ján Zborovjan.

Knižnicu začali stavať 11. mája 2011 a do jej otvorenia 25. septembra 2013 ubehlo presne 869 dní, čo je aj názov dokumentu. Film bude k dispozícii aj v samotnej Univerzitnej knižnici.

Zuzana RojíkováPridaj komentár