Obrazy, ktoré majú dušu

Výstavná sieň Múzea Janka Kráľa bude do konca mája patriť všestrannej umelkyni Judite Feňvešovej. Výstava s názvom Obrazy prebieha pri príležitosti autorkinho jubilea okrúhlych sedemdesiatin.

Expozícia Obrazy nie je Feňvešovej premiérou v múzeu. Ide o jej druhú výstavu v týchto priestoroch a celkovo šiestu autorskú výstavu v poradí. Vernisáž za účasti umelkyne zožala úspech a prilákala desiatky návštevníkov.

„Keď som včera videl tie obrazy rozvešané, tak som si uvedomil, že majú dušu. Kto pozná pani Feňvešovú a vidí tieto obrazy, tak vidí, že si je s nimi veľmi blízka. Je to, ako keby sa pozerala do zrkadla, ako keby to bol jej obraz.  Myslím, že jej diela sú dobré, lebo majú dušu a chcú niečo povedať,“ povedal kurátor výstavy, akademický maliar Ján Hrnčiarik.

„Obrazy sa mi páčili. Boli prijemné na pohľad, dali sa jednoducho pochopiť. Boli maľované srdcom, čo sa odráža aj na ich forme. Z niektorých ale bolo cítiť smútok, boli smutné. No samotná autorka mi pripadá veľmi skromne. Nerobí to pre slávu, ale maľuje, čo jej napadne, a čo cíti. Tie obrazy akoby boli jej denníkom,“ opísala návštevníčka Zuzana z Liptovského Mikuláša.

Judita Feňvešová sa narodila 6. septembra 1945 v Budapešti. Od piatich rokov žila v Liptovskom Mikuláši, kde neskôr chodila na gymnázium. V štúdiu pokračovala v rámci nadstavbového štúdia na Strednej knihovníckej škole v Bratislave. Po škole pracovala ako knihovníčka v Liptovskom Mikuláši, a potom ako kultúrna a osvetová pracovníčka na pozícii odborná metodička pre výtvarníctvo, fotografiu a film v Liptovskom kultúrnom stredisku v Liptovskom Mikuláši. V súčasnosti žije v Liptovskom Hrádku. Feňvešová je všestranná umelkyňa. Venuje sa výtvarnému, hereckému, básnickému umeniu, ale aj publicistike. Na svojom konte má viacero významných ocenení.

DSC_0015

 

DSC_0012

DSC_0005

DSC_0031

DSC_0028

DSC_0025

Eva Niňajová

Foto: autorkaPridaj komentár