Od kresleného humoru prešiel k zasväteným fotografiám

V utorok 17. marca sa uskutočnila vernisáž výstavy dokumentárnych fotografií zo života zasvätených ľudí od Petra Sedláka, ktorá niesla názov Svietiene. Výstavu si budú mať možnosť návštevníci pozrieť do 3. apríla vo výstavnej sále rektorátu Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Autor chcel dať názov pre svetlé aj tmavé dni v živote. ,,Dlho som vymýšľal názov Svietiene, ktorý obsahuje svetlo, aj tieň, no aj svätosť v jednom slove,“ povedal Peter Sedlák. Ťažká zdravotná situácia ho ovplyvnila natoľko, že od kresleného humoru prešiel k fotografiám náboženského charakteru. Vyše roka vytváral umelec viac ako 1 200 fotografických záberov, z ktorých je 33 použitých na výstave Svietiene.

,,Výstava bola inšpirujúca, no najmä autor, ktorý pod vplyvom zlej skúsenosti sa nakoniec rozhodol pre fotenie tak unikátnych záberov,“ vyjadril sa študent Tomáš. Všetky obrazy sú čiernobiele a ku každému sa viaže iný príbeh. ,,Ľudí z mnohých obrazov poznám aj osobne, tak mi je táto výstava srdcu dosť blízka,“ uviedla pedagogička Silvia Kaščáková.

Grafik, karikaturista a fotograf Peter Sedlák je okrem iného aj reštaurátor na oddelení nástenných malieb v Štátnych reštaurátorských ateliéroch v Levoči a reštaurátor v Gréckom starožitníctve.

Andrea BašistováPridaj komentár