Odlišnosť a prínos niečoho nového sú pri písaní podstatné

Slovenský básnik a prozaik Juraj Kuniak sa prišiel podeliť o svoje skúsenosti so študentmi žurnalistiky. Viac ako dvadsať rokov riadi vydavateľstvo Skalná ruža a v utorok 8. apríla dal študentom motivačné rady k písaniu.

Študentov oboznámil, že pri písaní knihy je podstatná odlišnosť a prínos niečoho nového. ,,Pamätám si sám seba vo veku, keď som chcel niečo vytvárať a vtedy ma najviac potlačila prísnosť od Milana Rúfusa,“ spomína Kuniak.

Je to autor, ktorý sa venuje vydávaniu kníh. V maturitnom ročníku začal publikovať prvé literárne diela.  ,,Pána Kuniaka si veľmi vážim a je veľmi inšpirujúcim človekom a práve preto som ho chcela predstaviť našim študentom,“ povedala Silvia Kopčalová, ktorá ho na seminár z literárnej kritiky medzi žurnalistov pozvalaa.

Svoju tvorbu prispôsobuje vlastnému odžitému životu. Juraj Kuniak je obdivovateľom i znalcom prírody, hľadá súdržnosť, tvar a súmernosť v živote i tvorbe. Jeho básne sú preložené do mnohých jazykov – macedónčiny, čínštiny ale aj angličtiny.

Andrea Bašistová

foto: autorPridaj komentár