Pavel Kastl: „V prvom rade dominuje fotograf, až potom novinár“

V pondelok (4. 12. 2017) navštívil študentov žurnalistiky známy portrétista Pavel Kastl. Satirik, ironik, knihovník, ale aj redakčný fotograf diskutoval o Portréte ako o žánri, o portréte ako o umení.

Prednášajúci začal hneď zhurta. V rýchlosti prebehol svoj životopis, ďalej sa venoval stručnej histórii, technickým veciam a photoshopu. Spomenuté boli samozrejme žánre (identifikačný, dokumentačný, reportážny, sociálny, umelecký), ktoré boli témou diskusie. Pavel Kastl ich na názorných ukážkach ukázal študentom a zároveň dodal: „o žánroch sa dá povedať, že sú podstatné a ich hranice sa prekrývajú. Keď však fotíte, tak o teórii nerozmýšľajte.“

Zmysluplných fotiek sa dá urobiť vraj vyše pol milióna. Fotkou získavate nezávislosť a slobodu. Aj pri príspevku v novinách dominuje najprv fotka, až potom text. Študentka druhého ročníka žurnalistiky, Dominika Poláčiková, prednášku zhodnotila ako veľmi inšpirujúcu. „Technika, štýl, precítenie. Mne ako budúcej žurnalistke, ale aj ostatným, sa nové informácie ohľadom fotenia veľmi zídu. Po papieri a pere by to mal byť náš ďalší pracovný nástroj,“ zdôraznila.

 „Fotka vám umožní dostať sa tam, kde vás nikto nedostane,“ vysvetlil Kastl. Zoznam umeleckej špičky, ktorú nafotil tvorí 700 až 1000 mien. Okrem poslancov, prezidentov fotil napríklad aj Hanu Hegerovú, Jozefa Bednárika, Ladislava Mňačka a ďalších. Priznal, že mal šťastie, že týchto ľudí spoznal a mohol ich zachytiť, pretože väčšina z nich už nie je medzi nami.

Najkrajší zážitok mal však pri fotení Mečiara. „Prišla mi do rany otázka, či nafotím Mečiara, tak som skúsil. V deň fotenia ma doviezli do jeho vily, už sme sa pripravovali na fotenia a jemu teraz z nosa trčali chlpy. Prosil som vizážistov, niekoho z rodiny, nech ho upravia, ale všetci sa ho báli. Tak som si požičal nožnice a podstrihol som mu chĺpky ja. Nebojte sa niečoho podobného, buďte profesionálny.“

Individuálne vyjadrenie k svojej vlastnej tvorbe dostali od odborníka tí študenti, ktorí sa podelili o svoje materiály. „Prednáška bola plná vtipu, zaujímavých informácií a rád z praxe špecialistu. Ukázal prítomným ako pracovať s človekom, aby sa pri fotografovaní cítil vo svojej koži,“ uviedla študentka Miriama Rybovičová. „Zapojila by som sa aj do výstavy, pretože na Erazme v Krakowe som sa venovala reportážnej fotografii a aj Pavlovi Kastlovi sa moje fotografie celkom pozdávali.“

Organizátorom prednášky bol profesor Imrich Jenča, ktorý prišiel na záver s myšlienkou vytvoriť výstavu voľných fotografií študentov v priestoroch KU. Nápad sa reálne uskutoční vtedy, ak sa vyzbiera aspoň 60 snímok formátu A3.



Pridaj komentár