Pedagóg žurnalistiky získal prestížne ocenenie

Esej život v zajatí Praha/22.10.2013 – Slovenský fotograf Matúš Zajac získal 1. cenu – Zlaté oko na Czech Press Photo 2013. Zo svojimi fotkami zvíťazil v kategórii Príroda a životné prostredie.

Devätnásty ročník súťaže Czech Press Photo 2013 už pozná svojich víťazov. Medzinárodná porota, ktorá zasadala v dňoch 19. – 21. októbra, zverejnila mená ocenených.

Zo šestnástich kategórií, v ktorých porota ocenila fotografie českých a slovenských umelcov, sa našlo aj meno Matúša Zajaca. Slovenský fotograf získal 1. cenu – Zlaté oko za svoje fotky esej život v zajatí. Ocenenie si prebral v kategórii Príroda a životné prostredie.

Ako vlastne prišiel k týmto fotkám? „Fotografoval som to dlhodobo. Chcel som priblížiť vzťah zvierat versus ich chovatelia,“ povedal pre video.tyzden.sk. „Skúmal som psychológiu  zvierat aj tých chovateľov. V podstate mi nešlo len o zvieratá, ale aj o to celé prostredie v ktorom žijú.“

Cena ho samozrejme veľmi potešila. „Minulý rok som získal druhú cenu za komunitu fotiek, ktorú som fotografoval v cirkuse. A to len kvôli tomu, že som dal menšie fotky,“ rozhovoril sa držiteľ Zlatého oka. „Tento rok som dal na slová porotcov a poslal som veľkoformátové fotografie,“ dodal na záver rozhovoru.

Slovenský fotograf Matúš Zajac sa narodil v roku 1971 v Bratislave. Študoval na FAMU v Prahe a na VŠVU v Bratislave.  Pracuje ako fotograf pre časopis .týždeň a súčasne aj pre Kanceláriu NR SR.

Súťaž Czech Press Photo prináša nezávislé obrazové svedectvá o živote. Koná sa každoročne od roku 1995 a je venovaná českým a slovenským fotografom. Výstava sa snaží umožniť verejnosti vidieť udalosti a javy z minulého roku.Pridaj komentár