Penzisti a študenti nemusia mať vo vlakoch zadarmo miesto

Cestovanie vlakmi zadarmo pre slovenských dôchodcov, študentov aj žiakov vláda síce schválila, v skutočnosti túto výhodu nemusia  mať všetci.

Pri kúpe lístka bude totiž dopravca uprednostňovať platiacich cestujúcich z kapacitných dôvodov a s ohľadom na kvalitu a bezpečnosť prepravy bude pre ľudí s nárokom cestovať bezplatne určená len časť miest vo vlakoch. Všetko to bude závisieť od vyťaženosti spoja.

Napríklad ak v predpredaji nedeľný rýchlik z Košíc do Bratislavy, ktorý je zvyčajne plný, spolovice zaplnia zvýhodnení cestujúci, železnice sa môže rozhodnúť, že ostatné lístky už zadarmo nedá. Ak v tom čase príde penzista na stanicu, v pokladnici si od neho vypýtajú peniaze. Prípadne mu ponúknu lístok zadarmo na iný, menej vyťažený, spoj. “ Na daniach sa to musí vrátiť štátu. Ja chodím z Bratislavy do Žiliny a ušetrím iba 75 centov, miestenku si musím aj tak kupovať, „dodala dôchodkyňa Mária. Vybraté skupiny by mali bezplatne cestovať od 17. novembra.

Ten, kto bude chcieť využiť výhodu bezplatného lístka, sa bude musieť zaregistrovať u železničného dopravcu. Po zaregistrovaní sa do systému dopravcov si budú môcť dôchodcovia  vyzdvihnúť lístky s nulovou cenou na dotovanú regionálnu aj diaľkovú dopravu. Študenti denného štúdia sa zaregistrujú už existujúcimi čipovými kartami, alebo si vybavia nový preukaz. „Preukaz už mám vybavený, bolo to rýchle. Obavy mám skôr z toho , že vlaky budú veľmi preplnené a cestovanie bude nepohodlné. Sama som zvedavá, ako to bude vyzerať, “ prezradila študentka Jana

Žaneta Sivoňová

 Pridaj komentár