Peter Jackson sa znova pochlapil

Najočakávanejší film minulého roka je tu! Na režisérsku stoličku opäť zasadol geniálny Peter Jackson. Neočakávaná cesta je takmer taká veľkolepá ako Pán prsteňov. Počas sto šesťdesiatich štyroch  minút sa prenesiete do tajomného sveta Stredozeme. Dozviete sa, čo sa stalo šesťdesiat rokov pred trilógiou, a ako sa prsteň dostal k hobbitovi. Bilbo Bublík, hlavná postava, sa nechce vzdať svojho pohodlného života. Keď mu čarodejník Gandalf navrhne, aby sa pridal k trinástim trpaslíkom, najprv odmietne. Neskôr však chytí šancu za pačesy a vydá sa na cestu za záchranou Ereboru, trpasličieho mesta. Obsadil ho strašidelný drak Smaug. Výpravu vedie Thorin Oakenshield (Richard Armitage). Sám Jackson sa o ňom vyjadril, že jedna z najobľúbenejších postáv Stredozeme je vďaka nemu vo veľmi dobrých rukách. Režisér dvestoštyridsaťstranový Tolkienov román pretavil do troch filmov, pričom prvý z nich zodpovedá osemdesiatim stranám v knihe.

Prvé vydanie fantasy diela J.R.R. Tolkiena bolo u nás publikované v roku 1973. Je výnimočné tým, že napriek tomu, že v ňom autor spojil dokopy viac mytológií, vytvoril aj svoju vlastnú a jedinečnú. Môže sa stať, že sa vám film nebude zdať až taký vzrušujúci. No uvedomte si odstup času. Kedysi ste Tolkienovu knihu čítali pod perinou s baterkou, lebo ste mali už dávno spať. Dnes pozeráte film už ako dospelí, možno aj s vlastnými deťmi na krku.

Ak máte na Hobbita vysoké požiadavky, nesklame vás. Úžasné zábery, čarokrásna príroda Nového Zélandu a excelentné herecké výkony len podčiarkujú autorstvo úspešného režiséra. Nechýba humor, napätie a ušiam lahodiaci hudobný sprievod, ktorý si na plecia zobral opäť Howard Shore.

Bilba si zahral Martin Freeman, ktorý sa však v trilógii The Lord of the Rings neobjavil. Zo „starých známych“ uvidíte Gandalfa (Ian McKellen), Elronda (Hugo Weaving). Galadriel (Cate Blanchett), Sarumana (Christopher Lee), Gluma (Andy Serkis) a v snímke sa mihne aj Frodo (Elijah Wood). Hoci ide o vyslobodenie spod krutovlády draka, čo je typickým prvkom rozprávky, žiadny stereotyp neočakávajte! Tvorcovia sa znova popasovali so špeciálnymi efektmi, pri ktorých nerozoznáte, čo je skutočné a čo fikcia. Film vám objasní mnohé z Pána prsteňov a vaša skladačka bude kompletná. Nechýbajú trollovia, ohyzdi, či diví vlci. Kameramani veľakrát využili panorámu, perspektívu, či detaily. Po skončení filmu zostane divák zaskočený a nebude sa vedieť dočkať pokračovania s názvom Smaugova pustatina.

Lívia Šimčeková

V skrátenej verzii publikované na: http://zdruhejstrany.sk/the-hobbit-neocakavana-cesta/

Foto: http://home.manipalthetalk.net/the-hobbit/

 Pridaj komentár