Peter Sedlák: Pri tvorbe fotografií som sa vrátil znova do detských čias

Karikaturista, grafik a fotograf Peter Sedlák vystavoval na Katolíckej univerzite v Ružomberku fotodokument zo života zasvätených osôb s názvom Svietiene.

Vo výstavnej sále rektorátu KU sa uskutočnila vernisáž k výstave fotodokumentu s cirkevným námetom. Akciu zorganizovali Matúš Demko a Silvia Kaščáková. Hlavným hosťom bol umelec venujúci sa kreslenému humoru a fotografii Peter Sedlák.

Ten hovoril o tom, čo ho viedlo k vytvoreniu názvu pre sériu fotiek, ktorý by čo najlepšie charakterizoval jeho predstavu. ,,Projektu dokumentárnych fotografií, zachytávajúcich životy veriacich ľudí, som chcel dať výstižné jednoslovné pomenovanie. Premýšľal som nad tým, že v chrámoch a v živote sú dni svetlé, ale taktiež aj dni tmavé,“ vysvetlil Sedlák a dodal: ,,Všetko je to fotené na čiernobiely analógový materiál, takže je to naozaj iba o svetle a o tieni, a možno v hĺbke slova svietiene zaznieva aj svätosť.“

Pri tvorení fotodokumentu „Svietiene“ sa nechal inšpirovať aj vplyvom osobného príbehu –  upadnutia a vstávania z tmy, keď mal postupne pocit získavania svetla. ,,Keď som sa dal na fotografiu, opäť som sa vrátil do detských čias, kedy som s otcom vyvolal po prvý raz v tmavej komore pri červenom svetle fotografie noci. Teraz sa to vyplavilo na povrch a chcem svoju tvorbu predstaviť ľudom a prinútiť ich k myšlienke,“ povedal P. Sedlák.

,,Je veľmi obdivuhodné, aké autentické zábery sa podarili autorovi zachytiť. Pri pohľade na fotografie som cítila, ako dýchajú svojim príbehom. Ako keby nám každý jeden záber chcel niečo viac povedať a túžil v nás zanechať silný odkaz a emocionálny zážitok,“ okomentovala podujatie študentka žurnalistiky Andrea.

Výstava pre študentov a verejnosť trvá od 17. marca do 3. apríla. Milovníci umenia nájdu fotografie v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Peter Sedlák je v súčasnosti pedagógom výtvarného odboru na Cirkevnej základnej umeleckej škole sv. Mikuláša v Prešove. Na vysokej škole vyštudoval odbor učiteľstvo 5-12 s aprobáciou slovenský jazyk – výtvarná výchova. V minulosti pracoval ako učiteľ výtvarnej výchovy a estetiky. Okrem funkcie pedagóga sa aktívne venuje karikatúre, grafickému dizajnu, ilustrácii a fotografii.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: Martin Buzna

 Pridaj komentár