Petra Nagyová Džerengová zavítala do Ružomberka

Mestskú knižnicu v Ružomberku navštívila úspešná slovenská spisovateľka Petra Nagyová Džerengová. Autorka ženských románov či kníh pre deti porozprávala o svojom osobnom a pracovnom živote.

Štyridsaťštyriročná rodáčka z Košíc, žijúca v Bratislave, previedla návštevníkov svojím detstvom, študentskými časmi a doterajšími úspechmi. Popritom predstavila svoje knihy. Celkovo ich jej počas desaťročnej spisovateľskej kariéry vyšlo deväť, niektoré už aj v reedíciách. Preložené boli do češtiny a maďarčiny. V románoch pre ženy čerpá z reálneho života. Píše o skutočných problémoch, príbehy sú však vymyslené. Tvrdí, že „žena vydrží viac ako človek“.

Petra Nagyová Džerengová absolvovala viacero zamestnaní. Ešte počas štúdia ekonómie na vysokej škole pracovala ako letuška. Neskôr bola moderátorkou v Slovenskej televízii, písala scenáre pre Markízu a prispievala do Pravdy. Dostala sa aj do politiky – štyri roky bola viceprimátorkou Bratislavy.

V súčasnosti je poslankyňa mestskej časti, spoluvlastní vydavateľstvo Verbárium, píše stĺpčeky do Knižnej revue a prispieva do Pressburger Zeitung. Zároveň tvorí ďalšiu knihu o kamarátstve v strednom veku, ktorá by mala vyjsť na jeseň. Všetky svoje rôznorodé pracovné skúsenosti vníma ako prospešné. Vo svojom živote prijímala každú príležitosť, ktorá sa jej naskytla. „Vždy je všetko s niečím prepojené, niekam vedie,“ zdôvodňuje. Svoju všestrannosť pripisuje optimistickej a extrovertnej povahe. Výhodou podľa nej je aj znalosť jazykov a užitočné sociálne kontakty.

Autorka je šťastne vydatá a má štyri deti. Zážitky z domácnosti využíva pri písaní fejtónov, ktoré jej už vyšli knižne. Dva z nich prečítala aj dvanásťčlennému ženskému publiku v ružomberskej knižnici (jediný prítomný muž nemal silu vydržať do konca).

Mestská knižnica v Ružomberku organizuje diskusie so spisovateľmi pomerne často. Budúcu stredu pozýva na stretnutie s Antonom Péterim a Vladimírom Bártom v rámci cyklu Rendezvous pod schodami.

Viac informácií o pripravovaných akciách nájdete na webovej stránke knižnice.

Anna Šenkeríková

foto: autorkaPridaj komentár